Kimyasal Değişimin Gerçekleştiğini Anlamanın 5 Yolu

 Kimyasal Değişimin Gerçekleştiğini Anlamanın 5 Yolu

Elementler, atomlar ve bileşikler gözle göremeyeceğimiz kadar küçüktür. Öyleyse, kimyasal bir değişim olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Şanslıyız ki, kimyasal değişimi görebilmek için genellikle mikroskoba ihtiyaç duymayız, gözle görülür değişimleri gözlemleyebiliriz.

Kimyasal Değişim Nedir?

Kimyasal değişim, bir veya daha fazla maddenin başka bir maddeye dönüşmesidir. Kısaca, bir maddenin kimyasal bileşiminin değişmesi durumudur. Fakat kimyasal değişim gerçekleşirken, maddenin sadece dönüştüğünü unutmayalım. Maddenin yok olması veya var olması gibi bir durum söz konusu değildir. Kimyasal değişimi anlamanın 5 yolu:

   1) Renk Değişimi

Eğer bisikletinizi kışın uzun bir süre dışarıda bırakırsanız, döndüğünüzde bisikletinizde pas görürsünüz. Bunun sebebi, bisikletinizdeki demirin havadaki oksijen ve su ile tepkimeye girmesidir. Bu tepkime sonucunda demir oksit oluşur ve bu da bisikletinizin renginde değişime yol açar.

   2)Sıcaklık Değişimi

Enerji salınması veya emilmesi de kimyasal değişimdir. Havai fişekler, sıcaklık değişimi oluşturan ve ışık yayan bir kimyasal değişim örneğidir. Havai fişekler, yakıt ve yakıcı madde içerir. Yakıcı madde, yakıt ile birleştiğinde büyük miktarda enerji açığa çıkar. Bu enerjinin bir kısmı ısı olarak yayılır. Bu yüzden çok yakın durmamamız gerektiğini hatırlatalım!

 3) Çökelti Oluşumu

   İki tuz karıştırıldığında, katı bir maddenin oluşması ve çökmesi mümkündür. İki sıvıyla başlayıp, beherinizde katı çökelek görürseniz, bu olay, kimyasal değişimin bir kanıtıdır.

   Suyun insan tüketimi için güvenli olup olmadığını anlamak için çökelme reaksiyonları çok önemlidir. Su arıtma tesisleri, suya bir kimyasal ekleyip sudaki kirlilik ile tepkimeye girmesini sağlıyor. Sonra bu kirlilik çökünce, temiz suyu süzüp, insanlara temiz su temin ediyor.

   4) Gaz Çıkışı

Gaz çıkışı, kimyasal bir değişimin meydana geldiğinin açık bir göstergesidir. Islak bir keki ısırdığınızda, küçük delikler görürsünüz. Bu, kabartma maddesinin (kabartma tozu), karbondioksit oluşturmak için kekin asidik bileşenleri ile reaksiyona girdiğinin göstergesidir. Bu gaz, fırında kekin kabarmasını sağlayan maddedir.

Bu örneği düşünerek suyun kaynamasının da kimyasal değişim olduğunu düşünebilirsiniz. ‘Baloncuklar görüyorum’ diyebilirsiniz. Fakat burada asıl olan değişim, suyun sıvı halden gaz hale geçmesidir. Yapısında kimyasal bir değişim olmamaktadır. Bu tarz değişimler, fiziksel değişimdir.

5) Işık Emisyonu

Sonucunda ışık açığa çıkan birçok reaksiyon vardır ve bunlar kimyasal değişimi görmemize olanak sağlar. Işık çubuğunu büküp içindeki küçük cam şişeyi kırdığınızda, hidrojen peroksit ile fenil oksalat ester arasında ışık yayılmasına neden olan bir reaksiyon başlatırsınız.

 

5 Ways to Know if a Chemical Change Has Occurred

 


          
			
         		

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.