Kimyagerler Şimdiye Kadar Ki En Parlak Floresan Işığı Yarattı

 Kimyagerler Şimdiye Kadar Ki En Parlak Floresan Işığı Yarattı

Kimyagerler şimdiye kadarki en parlak floresanı formüle ettiler ve sonuçlar gerçekten de göz kamaştırıcı! Chem dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, boyanın özelliklerini arttırmak için yeni bir malzeme kullanarak en parlak floresan malzemeyi elde etmek mümkün.

Mevcut floresan boyalar katı malzemeye dönüştürüldüklerinde birbirleriyle iyi karışmadığı için parlaklıkları geri planda kalmaktadır. Boyalar katı haldeyken gerçekleştirilen “söndürme” işlemi floresan boyaların yoğunluklarının azalmasına neden olmaktadır.

Araştırmacılar söndürme işleminin ardından meydana gelen “bastırılmış ışıma” etkisini giderebilmek amacıyla yıldız şekilli ve bir makro-döngü molekülü olan cyanostar berrak çözeltisini floresan boyayla karıştırdı. Cyanostar, söndürme efektini boyaları birbirinden ayrı tutan bir kafes yapısı oluşturarak durdurmaya yardımcı oldu.

 

Bu görüntü, SMILES malzemeleriyle yapılan 3D baskılı jiroidlerin beyaz ışık altında nasıl renklendirildiğini ve UV altında nasıl parlak bir şekilde renk verdiğini göstermekte. Amar Flood.

Indiana Üniversitesi’nde bir kimyager ve çalışmanın eş-kıdemli yazarı olan Amar Flood yaptığı açıklamada, “Su verme ve boyalar arası birleştirme sorunu, boyalar katı haldeyken omuz omuza durduğunda ortaya çıkıyor.” diyor.

Berrak cyanostar boya karışımı katı hale geldiğinde karışımda küçük moleküllü iyonik izolasyon kafesleri veya SMILES olarak adlandırılan yeni bir malzeme sınıfı oluştu. Önceki araştırmalar boyaları birbirinden ayırmak için bölücü makro döngüleri kullanmayı denemişti fakat, bu makro döngülerin de floresan boyaların rengini körelten kendi renkleri vardı. Flood’un ekibi, renksiz makro döngülere sahip olmanın, boyanın gerçek floresan potansiyelini ortaya çıkarmanın anahtarı olduğunu fark etti.

 

Bu görselde, parlak SMILES malzemelerinden karanlıkta parlayan 3B yazdırılmış gyroidleri gösteriliyor. Amar Flood.

Flood, “Bazı insanlar renksiz makro döngülerin etkileyici olmadığını düşünüyor ama, izolasyon kafesinin makro döngüleri tarafından engellenmemiş boyaların parlak floresansını tam anlamıyla ifade etmesine izin verdiler,” dedi. Bu malzemeler, parlak floresansa ihtiyaç duyan veya güneş enerjisi hasadı, biyogörüntüleme ve lazerler dahil olmak üzere optik özelliklerin tasarlanmasını gerektiren herhangi bir teknolojide potansiyel uygulamalara sahiptir.

“Bu malzemeler tamamen yeni ve bu nedenle temelde olan özelliklerinin hangisinin üstün işlev göstereceğini henüz kestiremiyoruz. Ayrıca malzemenin sınırlarını da bilmiyoruz. Bu nedenle nasıl çalıştıklarına dair temel bir araştırma gerçekleştireceğiz,” diyor Flood.

 

Kaynak: Chemists Just Created The Brightest Ever Fluorescent Light And It’s Dazzling

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.