Kaybolduktan 28 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Lens

 Kaybolduktan 28 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Lens

Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir. Aslında teknik olarak lensin tam olarak gözünüzün arkasına kaçması mümkün değildir.Fakat İskoçya’nın Dundee şehrindeki Oftalmoloji hastanesindeki doktorlar bir kadının gözünde. 28 yıl önce kaybolan lensini buldular.

_96971060_mediaitem96971059.jpg

Yaklaşık üç yıl önce, Birleşik Krallık’ta 14 yaşındaki bir badminton oyunu sırasında gözüne çarptı ve kontakt lensini kaybetti.Bu durumu pek önemsememişti fakat 42 yaşına geldiğinde , sol göz kapağı yaklaşık altı ay boyunca şişmiş ve sarkmıştı. Doktora görünmeye karar verdiğinde doktorlar, BMJ Case Reports dergisinde 10 Ağustos yayınlanan davasının bir raporuna göre, cildin altında küçük bir yumru olduğunu söyl

MRG sonucuna göre , sol gözünün hemen üstünde, 8 x 4 x 6 milimetre (0.31 x 0.16 x 0.24 inç) ölçüm yapan “iyi tanımlanmış” bir kist olduğu ortaya çıktı. Doktorlar daha sonra kisti cerrahi olarak çıkardılar.Tabii ki, kadınlensini ne zaman kaybettiğini hatırlayamdı . Ama sonra, annesi kadının 28 yıl önce badminton oyunu sırasında bir badminton topunun kızının gözüne çarptığını hatırladı. Yapılan operasyonun ardından 28 yıllık kontakt lens, kadının göz kapağından çıkarıldı.

  Aslında benzer bir olay yine Birleşik Krallık’da 2017 yılında yaşanmıştı. Kasım ayında rutin katarakt ameliyatı için planlanan 67 yaşındaki bir kadın, sadece kuru göz ve yaşlılık rahatsızlığına neden olduğunu düşündü, cerrahlarına söyledi.Birmingham şehrindeki Solihull Hastanesi’ne gelen kadının gözünden çıkan lensler önce ‘mavi renkte yabancı bir cisim’ olarak tanımlandı, ardından da cismin, birbirine mukusla yapışmış 17 adet lens olduğu anlaşıldı.Pratisyen göz doktoru Rupal Morjaria,daha önce hiç böyle bir şey görmediklerini söyledi. Morjaria “Hastanın durumun farkına dahi varmaması hepimizi şaşırttı. Normal şartlarda bu kadar lensin gözde ciddi rahatsızlığa yol açması gerekir”

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.