Katalizörler, Daha Verimli ve Çevre Dostu Etilen Üretimine Kapı Açıyor

 Katalizörler, Daha Verimli ve Çevre Dostu Etilen Üretimine Kapı Açıyor

Görsel: Fanxing Li, NC State University

North Carolina Üniversitesi liderliğindeki bir araştırma ekibi, etanı çeşitli üretim tesislerinde kullanılan etilene daha verimli bir şekilde dönüştürebilen bir katalizör tasarladı. Bu keşif, etilen üretimindeki maliyeti büyük ölçüde azaltmak ve karbon dioksit emisyonunu %87’ye kadar azaltmak için bir dönüşüm sürecinde kullanılabilir.

NC States’te doktora sonrası araştırmacı ve bu makalenin baş yazarı olan Yunfei Gao, “Laboratuvarımız daha önceden etanı etilene dönüştürmek için bir teknik önerdi, ve bu yeni redoks katalizörü sera gazı emisyonlarını azaltırken bu tekniği daha enerji tasarruflu ve ucuz hale getiriyor,” diyor.  “Etilen diğer kullanımlarının yanında, plastik endüstrisi için önemli bir hammaddedir ve bu nedenle bu çalışmanın önemli bir ekonomik ve çevresel etkisi olabilir.”

North Carolina States Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde doçent ve üniversite eğitim görevlisi olan ve aynı zamanda bu makalenin baş yazarlarından Fanxing Li, “Etan, şeyl (kaya) gazı üretiminin bir yan ürünüdür ve yeni katalizörümüzün geliştirilmiş verimliliği ve uzak konumlardaki enerji çıkarma işlemleri etandan daha iyi yarar sağlamamızı mümkün kılar,” diyor.

Li diyor ki, “Uzak bölgelerden taşınması zor olduğu için, her yıl 48 alt eyalette toplam 200 milyondan fazla varilin geri çevrildiği tahmin ediliyor.” Ayrıca, “Katalizörümüz ve dönüşüm tekniklerimizle, etanı etilene çevirmenin uygun maliyetli olacağını düşünüyoruz. Daha sonra bu etilen sıvı yakıta dönüştürülebilir ve bu sayede taşınması çok daha kolay olur.”

‘Şu anki dönüşüm teknikleriyle ilgili sorun, uzaktan enerji çıkarma alanlarına yetecek kadar enerji üretecek boyutlara indirgeyemememizdir— fakat bizim sistemimiz bu konuda iyi çalışıyor.’

Bu yeni redoks katalizörü erimiş karbonat destekli karışık bir metal oksittir, ve bu dönüştürme işlemi, entegre etan dönüşümü ve hava ayrılması ile 650 ile 700 santigrat derece arasında gerçekleşir. Mevcut dönüşüm teknikleri ise 800 santigrat derece ve üstü sıcaklıklar gerektirmektedir.

“Yeni redoks katalizörü ve dönüşüm tekniğinin enerji gereksinimini %60-87 oranında azalttığını tahmin ediyoruz,” diyor Li.

Li “Tekniğimiz ilk başta yeni, modüler kimyasal reaktörlerin kurulması için yatırım yapılmasını gerektirecek, fakat verimdeki ve telli etanı dönüştürmedeki kabiliyetimizde yaşanan sıçrama önemli olacaktır,” diyor.

 

Kaynak: Catalyst opens door to more efficient, environmentally friendly ethylene production

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.