Kakao İçmek Sizi Daha Akıllı Yapabilir

 Kakao İçmek Sizi Daha Akıllı Yapabilir

Araştırmacılar, kakao ve bazı meyve sebzelerde bulunan flavanollerin zihinsel işlem hızını arttırabileceğini belirledi.

Flavanoller, meyve ve sebzelerde bulunan doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Bitki bazlı ve yararlı olan bu bileşikler kakao, üzüm, çay, çilek ve diğer çeşitli yiyeceklerde bulunur. Flavanollerin sağlığa olumlu etkileri uzun zamandır bilinirken, bilim insanları son zamanlarda zihinsel işlem hızları üzerindeki etkilerini araştırmaya başladı. Sonuçlar ise birçok insanı mutlu etti. Flavanol bakımından zengin olan yiyecekleri yemenin zihinsel işlem kabiliyetini arttırabileceği belirlendi.

Önceki yıllarda, flavanollerin kardiyovasküler sistem üzerindeki etkisi gibi diğer biyolojik süreçler ve sistemler üzerindeki etkisi de incelenmişti. Fakat zihin üzerindeki etkilerinin araştırıldığı deneyler diğerlerine göre farklı gelişti. Bu deney için, gönüllü olan 18-40 yaş arasındaki sağlıklı bireylerden iki farklı içecek tüketmeleri istendi. Bu içeceklerden biri flavanol bakımından zengin diğeri ise flavanol bakımından yoksundu. Gönüllüler içtikten sonra beyinlerindeki oksijen seviyesinde değişim olup olmayacağı araştırıldı ve herkese çeşitli zihinsel testler yapıldı.

Deneyin sonuçları, flavanol içeren ürünleri tüketmenin beyin kanındaki oksijenlenmeyi artırdığını ve zihinsel performansı iyileştirdiğini gösterdi. Flavanol ile zenginleştirilmiş içeceği alan katılımcılar yaklaşık % 11 daha hızlı performans gösterdi. Fakat bu tüm katılımcılar için geçerli değildi. Beynindeki oksijen seviyesi zaten yüksek olan insanlarda kayda değer bir değişim görülmedi. Bu sonuç bize, beynin oksijenizasyonu üzerinde flavanol tüketmenin etkinliğini sınırlayan bir eşik değer olduğunu gösteriyor.

 Eğer flavanollerin zihin işlem hızını etkilediğine dair kanıtlar gelmeye devam ederse, gelecek yıllarda flavanolu çok yaygın görmeye başlayabiliriz. 

 

Kaynak: Study Finds Drinking Cocoa Might Make You Smarter

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.