Irk Kavramı Gerçek Midir?

 Irk Kavramı Gerçek Midir?

Doğduğumuz andan itibaren toplum tarafından bize yüklenen çeşitli kimlikleri hayatımız boyunca omuzlarımızda taşırız. Bunlar cinsiyet, sosyal, ekonomik kimlikler olabileceği gibi en gerçek ve değiştirilemez görünen ırk kavramı ise belki de dünya tarihi boyunca en çok vahşete sebep olan kavram olmuştur. Her zaman biz ve onlar adlı iki suni taraf arasında kalmış ve kendimizi bir yere ait hissetme çabası içinde olmuşuzdur. Fakat korkunç katliamlar ve güçlü
ittifaklara neden olan ırk kavramının gerçekten bilimsel bir dayanağı var mıdır? Gerçekten birbirimizden bu kadar farklı mıyız?

Bilimin buna kesin ve net cevabı ise “hayır”. Son kırk yıl içerisinde genetik üzerinde çalışan araştırmacılar iki büyük gerçeği ortaya çıkarmıştır. Bunlardan ilki beni ve sizi farklı insanlar haline getiren birkaç gen dışında tüm insanların %99.9 aynı gen koleksiyonuna sahip olduğu ve bunun ırk denilen kavramı oluşturmaya yetmediğidir. İkincisi ise hepimizin gerçek anlamda birer Afrikalı olmasıdır.

Araştırmalar modern insana ait anatomik özelliklerin 300 bin yıl önce ortaya çıktığı ve bu insan topluluklarının 200 bin yıl sonra önce Afrika kıtasına sonra da diğer kıtalara yayılarak yeni insan popülasyonlarını oluşturduklarını gösteriyor. Tenimizin rengini ve gözlerimizin şeklini bu kadar farklı gösteren ise dev DNA okyanusumuzdaki küçük gen damlalarıdır. Yani bir Çinli ile Afrikalı arasında “ırk” tanımı yapmaya yetecek farklılık bulunmaz. İnsanlarının tümünün fiziksel özellikleri arasında muazzam bir geçiş bulunur deri renklerimiz arasındaki geçiş bunun örneklerinden biridir. Dünyada her geçiş renginden insan ve topluluk bulmak mümkündür.

What determines human skin colour and physical traits? - Quora

Yani aslında ırk kavramı bilimsel bir gerçek olmaktan öte toplumları ayırmak için kullanılan politik bir silahtır. Çok da uzak olmayan bir geçmişte insan ırklarının birbirinden tamamen farklı olduğu ve bazılarının diğerlerinden daha az gelişmiş olduğu düşünüldüğü için efendilik ve kölelik ilişkisi içinde olduğu düşüncesi hakimdi fakat bilim birbirimizin sadece farklı modelleri olduğumuzu gösterdi. Özünde hepimizin yapısı ve amacı aynı. Yaşadığımız yere göre şekillenen vücut adaptasyonlarımız birbirimize ne kadar benzediğimiz gerçeğini değiştiremiyor. Bu yüzden yazımı bir Afrika atasözü ile sonlandırmak istiyorum: Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi aynıdır.

Kaynak: İnsanlarda Irkların Olmadığını Kanıtlayan Bulgular Nelerdir?

Dilruba Özkarataş

Ben Dilruba Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Kimya okuyorum. Anlayacağınız gibi başta kimya olmak üzere bilimi ve gezmeyi çok çok seviyorum :) Yazılarımda özellikle modern çağdaki bazı bilimsel problemlere yer vermeye çalışıyorum. Umarım beğenirsiniz <3

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.