İnsansı Robot Ai-Da, Tüyler Ürpertici Otoportreler Yapıyor

 İnsansı Robot Ai-Da, Tüyler Ürpertici Otoportreler Yapıyor

Ai-Da olarak isimlendirilen insansı bir robot tarafından resmedilen dünyanın ilk robotik oto portresi, Londra’da bir sanat galerisinde sergilendi. Ai-Da; resim yapabilen, heykele şekil verebilen, el-kol-baş hareketi yapabilen, göz kırpabilen ve konuşabilen gerçeğe uygun boyutta insansı bir sanatçı robot. Aynı zamanda kadın gibi davranan ve gözüken (kadın sesi de dâhil olmak üzere) bir robot olarak tasarlandı.

Oxford Üniversitesi ve İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nden programcılar, robot bilimciler, sanat uzmanları ve psikologlardan oluşan bir ekip; insansı robotu geliştirmek için 2 yıl kadar bir süre harcadılar. İnsansı robota; ilk bilgisayar programcılarından sayılan öncü, İngiliz matematikçi Ada Lovelace’in ismi verildi.

Geçmişte, Ai-Da’nın çalışmaları; karışık matematik modellere dayanan soyut tablolardan oluşuyordu ve Artnet’e göre; onun ilk sergisi, sanat satışlarında 1 milyon doların üzerinde satış sağladı. Hatta insansı robot Ai-Da kendi TEDx konuşmasını bile yaptı. Bir robot tarafından gerçekleştirilmiş olan TEDx konuşmasının tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ai-Da’nın varoluşunun arkasındaki galeri sahibi Aidan Meller, “Bu görüntüler rahatsız edici ve bizim nereye gittiğimiz hakkında soruları fazlalaştırıyor. Eğer teknoloji aracılığıyla çok fazla şey çoğaltılabilirse, insan rolümüz ne olur?” diyor.

 

Ai-Da tarafından resmedilen 3 otoportre

Ai-Da’nın yeni oto portreleri sürekli güncellenen yapay zekânın ve ileri düzey robot biliminin bir kombinasyonu. Robotun gözleri aslında ne çizdiğini görmesini sağlayan bir kamera işlevi görüyor. Robotik kollar; yapay zekâya yüklenmiş, gerçek sanatçılar tarafından yapılmış örneklerde kullanılan teknikleri ve renk düzenlemelerini içeren bir yapay zekâ tarafından kontrol ediliyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse Ai-Da; hissedebilen, bir bilince sahip olan ve kendisini bilen bir robot değil fakat bu durum yapay zekânın ve robot biliminin ne kadar ilerlediğinin, gelecekte nereye varılabileceğinin bir göstergesi.

Ai-Da sıklıkla ‘insan biçiminde sanatçı’ olarak nitelendiriliyor. Onun varlığı ve karakteri ise bir tür sanatsal çalışma olarak sınıflandırılıyor. Fakat programlama bitişinde ve Ai-Da’nın yapay zekâsının başlangıcındaki insan etkisi nerede? Ai-Da’yı yapan kişi Meller; bu sorunun düşündürücü tartışmalara sebep olduğunu söylüyor. Meller:,“Bazı insanlar, robotun şu ana kadar ki en kötü şey olduğunu ve tehdit edici bir durum oluşturduğunu düşünürken, bazıları onun hakkında oldukça heyecanlı,” diyor.

Ai-Da’yı oluşturan kişiler bu robotun, teknolojinin rolü hakkında daha fazla düşünmemizi sağlayacağını, bizleri geleceğimiz için aldığımız kararlarda daha yavaş ve dikkatli düşünmeye teşvik edeceğini söylüyorlar.

 

 

Kaynak: Human-like robot creates creepy self-portraits

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.