İkizler Paradoksu

 İkizler Paradoksu

Alman bilim adamı Albert Einstein’ın özel görelilik kuramının bir örneği olarak gösterilen bu ikizler paradoksunu hepimiz daha önce duymuşuzdur. Aslında bir düşünce deneyi olan ikizler paradoksu, özel görelilik kuramıyla açıklanamayacağı düşünüldüğü için zamanla bir paradoks haline gelmiştir. Peki özel görelilik kuramı ve ikizler paradoksu aslında nedir?

İkizler paradoksu, ikizlerden birinin uzayda ışık hızına yakın bir hızda hareket ederken diğer ikizin dünyada bulunmasını konu alır. Işık hızında hareket eden ikizin bulunduğu uzay gemisinde zaman dünyadaki ikizin zaman kavramından daha yavaş akacağı ve bu nedenle uzay gemisi dünyaya vardığında seyahat eden ikizin, dünyada yaşayan ikizden daha genç olacağı öne sürülür.

Özel görelilik kuramı, birbirlerine göre sabit hızla hareket eden iki farklı yapıyı inceler. Uzay içerisinde aynı konumda başlayarak aynı konuma varacak olan yolcuların bile seçebilecekleri sonsuz yol seçimi vardır. Bu yol seçiminde özel görelilik kuramı, en büyük zaman farkını eylemsiz (sabit hızla) hareket eden yolcunun ölçeceğini söyler. Uzay içerisinde hareket eden bir yolcunun gidiş-dönüşü düşünülecek olursa eylemsiz bir şekilde hareket etmesi imkansızdır. Belli zaman diliminde ivmesi değişecek, hızı azalacak ya da artacaktır. Dolayısıyla, ışık hızına yakın hızda hareket eden yolcu için zamanın daha yavaş akacağı ifade edilir.

Bu paradoksta seyahat eden ikiz, uzay içinde bir konumdan diğer konuma gidip dönerken seçeceği bütün yollarda eylemsiz hareket edemeyeceği için zaman farkını daha az ölçecektir. Dünyada kalan ikiz durağan halde olduğu için eylemsiz hareket etmiş olacaktır ve zaman farkını büyük ölçecektir. Böylece uzayda seyahat eden ikiz daha genç dönecektir.

NASA 2014 yılında bu paradoksun kanıtını bulmak için bir şans elde etti. Genetik olarak farklılıkları nerdeyse bulunmayan ikizlerden Scott Kelly 1 yıl sürecek uzay görevine hazırlanırken ikinci ikiz Mark Kelly dünyada kalmayı tercih etti. Daha önce toplanan bilgilerden uzay zaman çizgisi üzerinde seyahat etmenin bağışıklık sistemi ve psikolojiyi etkilediği zaten bilinirken, Scott-Mark ikizlerinin bu süre boyunca DNA örnekleri alınarak çeşitli araştırmalar sürdürüldü. Detaylı araştırmaların sonucu hala beklenirken, NASA Einstein’ın ikizler paradoksunu ‘Garip ama gerçek,’ ifadesi kullanarak ispatladıklarını açıkladı.

 

Kaynak:

Ilgen Cetin

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.