Hubble, Uzak Mesafede ‘Kanat Çırpan’ Gölge Gözlemledi!

 Hubble, Uzak Mesafede ‘Kanat Çırpan’ Gölge Gözlemledi!

Bu gölge bir kuşun kanat çırpması gibi hareket ediyor!

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu yeni doğan bir yıldızın ‘yarasa gölgesini’ yakaladı. Uzay ajansının görüşüne göre, bu gölge bir yarasanın kanat çırpışını andırıyor.

Baltimore Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde (STScI) bir gökbilimci ve Astrofizik Dergisi’nde bu keşif hakkındaki makalenin baş yazarı olan Klaus Pontoppidan şöyle diyor, “Gölge hareket ediyor. Bir kuşun kanatları gibi çırpıyor! ”

 

Hubble kullanan gökbilimciler, daha önce uzak bir bulut boyunca büyük bir gölgede kalan genç bir yıldızın görünmeyen halkasının dikkat çekici bir görüntüsünü yakaladılar. Yıldıza HBC 672 adı verildi ve bir çift kanadı andırdığı için, gölge özelliğine “Yarasa Gölgesi” adı verildi. Verilen bu takma ad beklenmedik bir şekilde uygun çıktı, çünkü şimdi bu “kanatlar” çırpıyor gibi görünüyor!  (NASA, ESA ve STScI)

HBC 672 olarak adlandırılan ve Serpent Nebula’sından yaklaşık 1.400 ışık yılı uzakta olduğu saptanan bu yıldız, sadece bir ya da iki milyon yıl yaşında. Kozmik açıdan bu neredeyse bir bebek olduğu anlamına geliyor.

Pontoppidan şöyle açıklıyor, ‘Bir yıldızınız var ve bu yıldız etrafını çevreleyen bir halkaya sahip, fakat bu halka Satürn’ün halkasına benzemiyor. Bu halka düz değil.’ ,  ‘Kabarmış bir şekle benziyor. Bu demek oluyor ki, yıldızdan gelen ışık dümdüz yükselirse, doğrudan yoluna devam edebilir. Hiçbir şey tarafından engellenemez.’

‘Fakat, halka ışığı bloke ederse, ışık açığa çıkmaz ve gölge verir.’ Diye de ekledi.

Genç yıldızı çevreleyen halka muhtemelen gaz, toz ve kayadan oluşmuştur ve bir at eyeri gibi karşı uçlarda iki tepe noktası var. Bu halkadan geçen ışık, bir çift kanadın çırpması gibi görünür.

Halkanın kendisi, Hubble’ın doğrudan gözlemleyemeyeceği kadar küçük ve uzakta bulunuyor.

Gökbilimciler, yıldızın yörüngesindeki bir gezegenin, halkanın şeklini -ve dolayısıyla da gölgesinin- çarpıtıp değiştirdiğinden şüpheleniyor. Böyle bir gezegenin, ana yıldızı daire içine alması yaklaşık 180 Dünya günü sürecektir.

Bu resimde, iki tepe noktası ile çarpık, eyer biçimli bir diskle çevrili bir yavru yıldız gösterilmektedir. Diskin içine yerleştirilmiş ve diskin düzlemine doğru eğimli bir gezegen çarpıklığa neden olabilir. Disk genç yıldızın etrafında dönerken, o yıldızdan gelen ışığı bloke ettiği ve uzak bir bulutta kanat çırpmasına benzer bir gölge şekli oluştuğu gözlemlenmektedir.  (NASA, ESA ve A. James ve G. Bacon (STScI))

 

Yıldız oldukça genç olabilir, fakat taş ve tozdan oluşan halkası oldukça devasa büyüklükte. NASA’ya göre, bu gölgenin boyutu güneş sistemimizin yüzlerce katı büyüklüğünde. Işığın bu mesafeye ulaşması ise bir aydan fazla sürecektir.

 

Kaynak:

NASA Says Hubble Observed a “Flapping Shadow” in Distant Space

Serpent Nebulası nedir?

NASA’dan alınan orijinal metin

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.