Hayır, Koronavirüs ‘Sadece Bir Grip’ Değil. İşte Aralarındaki Çok Önemli Farklılıklar!

 Hayır, Koronavirüs ‘Sadece Bir Grip’ Değil. İşte Aralarındaki Çok Önemli Farklılıklar!

Koronavirüs ailesindeki bir virüs.. (Callista Images/Getty Images)

Koronavirüse yakalanan hastaların ağrı, sızı, boğaz ağrısı, ateş gibi mevsimsel grip semptomlarına sahip olmasına rağmen yeni koronavirüs mevsimsel grip ile aynı değildir. Uzmanlar bunu 11 Mart Çarşamba günü açıkladı.

Koronavirüsün neden olduğu COVID-19’un doğrulanan vakaların genel olarak %2,3’ünde, 70-79 yaş aralığındaki bireylerde ise %8’inde ölümcül olduğu kanıtlandı.

Ölüm oranı; kesin olmasa da birçok kişinin enfekte olup bunun farkında olamadığı göz önüne alındığında, tipik olarak hastaların %0,1’ini öldüren mevsimsel gripten önemli ölçüde yüksektir.

University College London’daki Hesaplamalı Sistem Biyolojisi Profesörü Francois Balloux “COVID-19’un ölüm oranları ile ilgili hala önemli bir belirsizlik var, muhtemelen bu oran yerel sağlık hizmetinin kalitesine göre değişiyor ve ortalama %2 civarında. Yani şu anda dolaşmakta olan mevsimsel grip türevlerinden yaklaşık 20 kat daha fazla.” açıklamasını yaptı.

Ciddi Vakalar

Ancak koronavirüsün gerçek tehlikesinin öldürücülük oranı olması pek mümkün değildir. Uzmanlar, sağlık sistemlerinin hastaneye yatırılmayı ve solunum cihazı kullanmayı gerektiren hastalar nedeniyle kolayca çökebileceğini söylüyor.

Salgının ortaya çıktığı Çin’deki 45.000 doğrulanmış vaka analizi gösteriyor ki ölümlerin çoğunluğu yaşlılar arasından oluyor (80’li yaşların üzerinde %14.8 ölüm oranı).

Ancak Çin’in başka bir araştırması ciddi vakaların %41’inin 50’li yaşların altında olduğunu ve 65 yaşın üzerinde ise %27 olduğunu gösterdi.

Fransız Sağlık Bakanı Yardımcısı Jerome Salomon “Yaşınız büyükse daha büyük risk altındasınız fakat daha önce her hangi bir rahatsızlığı olmayan gençlerde de ciddi vakalar görülebilir.” dedi.

Bulaşıcılık

Hastalık uzmanları, her COVID-19 hastasının 2-3 kişiyi enfekte ettiğini tahmin etmektedir. Bu virüs tipik olarak her hasta için 1.3 yeni insana bulaşan mevsimsel gripten yaklaşık iki kat daha yüksek bir yayılma hızına sahiptir.

Aşı/Tedavi

Salomon, insanların 100 yıldan fazladır griple yaşadığını söyledi. Ayrıca “Koronavirüsü yakından inceledik. Bu yeni virüs, fiziksel semptomlar açısından gribe çok benzese de aralarında çok büyük farklılıklar var,” diye belirtti.

İlki, COVID-19’a karşı bir aşı veya sürekli olarak etkili olduğu gösterilen her hangi bir tedavinin olmamasıdır.
Bazı deneyler, antiviral ilaçların ve deneysel tedavilerin ağır vakalarda kullanılabileceğini gösterdi fakat geniş popülasyonda denenmediği için yeterli veri bulunmamaktadır.

Dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce araştırmacı COVID-19 aşısı bulmak için çok çalışıyor. Ancak aşıyı geliştirme süreci aylar alıyor ve mevcut salgın için bu süre çok geç.

Mucizevi bir şekilde ortaya bir aşı çıksa bile herkesin ona erişmesini sağlamak hiç de kolay değil. Sağlık yetkilileri düzenli olarak “sürü bağışıklığını” garanti altına almak için yeterli sayıda grip aşısı almadıklarından yakınmaktadır.

Benzerlikler

Yeni virüsün bazı özellikleri griple ortaktır. Özellikle de her birimizin enfeksiyon oranını yavaşlatmak için kişisel olarak alabileceği önlemler açısından pek çok ortak noktaları bulunmaktadır. Önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • El sıkışmaktan kaçının.
  • Ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
  • Yüzünüze dokunmaktan sakının.
  • Hastaysanız maske takın.

Bu tür önlemlere dikkat etmek grip, mide hastalıkları ve diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi COVID-19’da da yeni enfeksiyonları sınırlayabilir.

Fransa Sağlık Bakanlığı, her on kişiden sadece ikisinin tuvaleti kullandıktan sonra düzenli olarak ellerini yıkadığını söyledi ve “İnsanların sadece %42’si öksürdüğünde veya hapşırdığında ağızlarını dirsekleri ya da bir mendille kapatıyor,” diye ekledi.

 

Kaynak: No, Coronavirus Isn’t ‘Just Like The Flu’. Here Are The Very Important Differences

Derya Zahide Uçar

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.