Hawaii’de Bulunan Kilauea Yanardağı’nın Çarpıcı Patlama Görüntüleri

 Hawaii’de Bulunan Kilauea Yanardağı’nın Çarpıcı Patlama Görüntüleri

20 Aralık Pazar gecesi, USGS (Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu) Hawaii’de bulunan Kilauea yanardağının doğu tarafındaki bir yarıktan gökyüzüne yaklaşık 50 metre yükseklikte lav çeşmelerinin fırladığını bildirdi. Lav, krater havzasında bulunan suyun yerini aldı ve yeni bir lav gölü oluştu.

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı’nda bulunan Kilauea, Hawaii adasındaki en aktif beş yanardağlardan birisi. En son patlama 20 Aralık 2020’de, yerel saate göre akşam 9:30 civarında başladı. Yanardağ gözlemevi, patlama başlamadan hemen önce Klauea’nın zirvesinde bir parıltı yakaladı. Kraterin su ile dolu duvarlarında birkaç çatlak açıldı; lavlar çatlaklardan göle döküldü ve erimiş kaya ile yer değiştirirken suyun kaynamasına neden oldu. Patlama, volkanın doğu tarafındaki bir yarıktan gökyüzüne yaklaşık 50 metre (165 fit) yükseklikte lav çeşmeleri gönderdi. Akan lav, Halemaumau Krateri havzasında bulunan suyun yerini aldı ve yeni bir lav gölü oluştu.

Pazar akşamı saat 10:30 sularında, bilim insanları 4.4 büyüklüğünde bir deprem kaydetti. Depremin merkezi, Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı içindeki Fern Ormanı’nın yaklaşık 6 kilometre (4 mil) derinliğinde ve yaklaşık 14 kilometre (8.7 mil) güneyindeydi. Hawaii Yanardağı Gözlemevi’ne göre son 20 yılda 4 veya daha fazla büyüklükte 30’dan fazla deprem Kilauea’nın güney kanadını salladı ve bunların çoğu güney kanadının okyanus kabuğunun üzerinde güneydoğuya doğru hareket ederken meydana gelen ani hareketlerden meydana gelmekte. Saat 11:00’da Hawaii Yanardağı Gözlemevi tehdit düzeyini ‘yerde ve havada olası tehlike’ anlamına gelen ‘’Kırmızı’’ya yükseltti. Gece yarısından hemen sonra, Sivil Savunma volkanik aktivitenin sadece Halemaumau Krateri’nde sınırlı olduğunu ve herhangi bir tahliyeye gerek olmadığı doğruladı. Bu sıralarda patlama azalmaya başladı. Bilim insanları patlamadan kaynaklanan dumanların çoğunlukla buhar olduğunu, diğer kül ve döküntülerle dolu olmadığını açıkladı, sabah 2 civarı hava için verilen alarm sona erdi. 21 Aralık Pazartesi sabah 6:30’da, kraterdeki patlamanın stabil bir hal aldığı görüldü. Lav gölü hala varlığını sürdürmekte. Kül tehdidi azalmaya devam etti.

 

Kırmızı noktalar, Halema’uma’u kraterinin dibine akan lavları besleyen deliklerin yaklaşık yerleridir.

 

21 Aralık 2020- Klauea’daki yeni patlama bölgesinde gün doğumu

 

Patlama sırasında oluşan bulutun sabahın erken saatlerindeki fotoğrafı

 

Kaynaklar:

Melike Şeyda Sertadım

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.