Hava Kirliliği DNA’mıza Karışıyor

 Hava Kirliliği DNA’mıza Karışıyor

(Hava kirliliği artık gözle görülür hale geldi.Aynı zamanda akciğerleri ve kalbi etkilediği bilinmektedir.Araştırmalar artık DNA’mızı da etkilediğini gösteriyor.)


Hava kirliliği nefes almayı zorlaştırabilir. Aynı zamanda kişinin kan basıncını ve kalp atış hızını artırabilir. Bu sorunlar iyi bilinmektedir. Şimdiki araştırmalar, dizel dumanlarının solunmasının başka bir toksik değişimi tetikleyebileceğini öne sürüyor. Bazı genleri kapatırken, bazı genleri uygunsuz şekilde açabilir.Genler vücudun hücrelerine  ne yapmaları gerektiğini söyleyen DNA parçalarıdır.Genler, bir metil grubu (üç hidrojen atomuna bağlı bir karbon atomu) olarak bilinen bir tür kimyasal anahtarla kontrol edilebilir.Metil grupları, DNA’nın bir bileşenini etkileyen metilasyon adı verilen kimyasal bir reaksiyona neden olur.Eklenen metil grupları genellikle bazı genleri kapatır. Tersi, bir metil grubunu uzaklaştırdığınızda ortaya çıkma eğilimindedir. Her iki değişiklik de sağlığı etkiliyebilir.Vücut doğal olarak metil grupları üretir. Bu, artık eylemlerine ihtiyaç duyulmadığında genleri kapatmasını sağlar.Ancak, vücudun dışındaki faktörler uygunsuz bir şekilde içeri girebilir ve DNA’ya metil grupları ekleyebilir. Veya metil gruplarını çıkarabilirler.Bu çevresel değişiklikler, bir bakıma genleri kaçırır, hücrelere ne zaman ve ne yapmaları gerektiğini gösterir.


Metilasyonun gen etkisindeki rolünün çalışmasına epigenetik denir. DNA’nızın dışında gerçekleşen değişiklikleri açıklar.  Bu değişiklikler DNA’ya zarar vermez.Bunun yerine, epigenetikler bir geni susturabilir,(uygun olmayan şekilde kapatarak) veya bir geni yanlış zamanda açabilir.Yeni bulgulara göre dizel dumanlarının sadece iki saat boyunca solunması sonucunda epigenetik bir etki ortaya çıkabilir. Vancouver, Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmalar yapıldı. . Kapalı bir standa birer birer olmak üzere 16 gönüllü koydular.Bu alan küçük bir banyo büyüklüğündeydi.Her insan iki saat orada kaldı. Yarısı temiz havada nefes aldı. Diğer yarısı ise dizel dumanı ile kirlenmiş havayı soludu.. Bu kirliliğin seviyesi Pekin, Çin’deki bir otoyol boyunca sahip olunan  havaya eşitti. Bu seviyeler aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerindeki yoğun limanlarda, tren istasyonlarındamaden ocaklarında ve endüstriyel tesislerle eşdeğerdi.


Kirliliğin etkilerini araştırmak için araştırmacılar gönüllülerin kanına baktılar. Deneyden önce toplanan örnekleri, kişi maruz kalma kabinine oturduktan 6 ve 30 saat sonra alınanlarla karşılaştırdılar. Metil grupları,dizel dumanlarında nefes alan insanların DNA’sında yaklaşık 1.800 farklı nokta değişti. Bu değişiklikler 400 geni etkiledi. Temiz havayı soluyan insanlar arasında benzer bir değişiklik görülmedi.Bazı DNA lokasyonlarında, dizel dumanlarına maruz kalmak o lokasyonlara metil grupları eklenmesine sebep oldu. Bu, normalde bir geni kapatacak bir anahtarın diğer yoldan daha sık çevrildiği anlamına gelir. Bu alışılmadık derecede yüksek gen aktivitesine yol açabilir.Dizel ile ilgili bu değişikliklerin sağlığı nasıl etkileyebileceği henüz belli değil, yeni çalışmanın yazarı Ruiwei Jiang bu noktaya dikkat çekiyor. Ancak yapılan testler hava kirliliğinin DNA’yı değiştirebileceğini göstermektedir. Ayrıca Jiang astım gibi hastalıkların uzun süreli metilasyon ataklarından kaynaklanabileceğini öne sürüyor.
“Kısa süreli maruz kalma bile bu değişikliklere neden olabilir” diyor. “Öyleyse soru şudur: Düzenli olarak dizel buharlarında nefes alan birinin kümülatif etkileri nelerdir?” Jiang, diğer araştırmacıların şimdi buna cevap vermesini umuyor.
Chris Carlsten, ekibinin, insanları dizel dumanlarına maruz bırakmak için kullandığı standta duruyor.

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.