Halüsinojen Mantarlar Depresyonda Kaybedilen Beyin Dokularını Yeniden Büyütebilir

 Halüsinojen Mantarlar Depresyonda Kaybedilen Beyin Dokularını Yeniden Büyütebilir

Görünüşe göre halüsinojen mantarların yolculukları hayatınızı değiştirebilir. Neuron dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, halüsinojenik bir ilaç olan ve bazı mantarlarda doğal olarak ortaya çıkan “psilosibin”, fare beyninde nöronlar arasındaki dayanıklı bağlantıların arttığına dair belirtiler gösterdi.
Diğer bir deyişle, depresyonun beyninize verdiği hasar halüsinojen mantarlarla tersine çevrilebilir. Bilim insanları yolculuğun kendisinin hayati bir rol oynayabileceğini düşünüyorlar.

Halüsinojen Mantarlar Farelerdeki Nöron Bağlantısını Artırabilir
Yale’de hem psikiyatri hem de sinirbilim alanında doçent olan çalışmanın baş yazarı Alex Kwan, IE ile paylaşılan ambargolu bir yayında, “Biz nöronal bağlantıların sayısında yalnızca %10’luk bir artış görmedik, aynı zamanda ortalama olarak %10 daha büyüktüler, dolayısıyla bağlantılar da daha güçlüydü.” dedi. Daha önceki laboratuvar deneyleri, anestezik ketamine ek olarak psilosibinin depresyonun etkilerini azaltabileceğinin ipuçlarını verdi. Ama son araştırmalar bileşiklerin dendritik dikenlerin yoğunluğunu da artırdığını, sinir hücreleri üzerine bir nörondan diğerine bilgi iletim yolunu geliştirebilen küçük çıkıntılar yarattığını da gösterdi. Depresyon ve kronik stres, bu önemli nöronal bağlantıların azalmasındaki faktörler olarak bilinirler.

Yale Tıp Fakültesi’nde doktora sonrası çalışan Ling-Xiao Shao ile iş birliğinde, Kwan, yaşayan bir faredeki dendritik dikenlerin yüksek çözünürlüklü resmini yaratmak ve onları birkaç gün izlemek için bir lazer tarama mikroskobu kullandı. İkili, psilosibin’e maruz kaldıktan sonraki ilk gün dendritik dikenlerin sayısının ve çevresinin arttığını gözlemledi. Bu değişiklikler en az bir ay devam etti ve daha önce stresli durumlara yerleştirilen fareler, psilosibin verilmesini takiben artan nörotransmitter aktivitesi ile iyileştirilmiş davranış sergiledi.

“Sihirli Mantarlar”ın Yasal Olarak Halka Açılması Yıllar Alabilir

Bazı insanların “sihirli mantarlar”daki aktif bileşiği, psilosibin, “Yeni Dünya”nın yerli halkları arasında dini törenlerde kullanılan mistik bir deneyim kaynağı olarak gördüklerini belirtmek önemlidir. Deneysel olarak konuşuyorken psilosibin deneyi üzerine içsel veya öznel söylenebilecek hiçbir şey yok. Kimyasal, günümüze kadar dünya çapında birçok insan için anlamlı deneyimin popüler bir yolu olmaya devam ediyor. Kuramsal olarak “algı kapıları”nı açmanın öznel deneyiminin, Kwan’a göre nöronal bağlantıların büyümesiyle ilişkili olabileceğini söyleyebiliriz. Açıklamasına “Psilosibinin sadece bir dozundan bu kadar kalıcı değişimler görmek gerçek bir sürprizdi.” sözlerini ekledi. “Bu yeni bağlantılar, beynin yeni deneyimleri depolamak için kullandığı yapısal değişiklikler olabilir.”

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu, halüsinojeniklerin davranışlardaki olumlu değişikliklerle ilişkili olduğu ilk sefer değil. Hatta bilim adamları, halüsinasyon olmadan halüsinojenik antidepresan etkisini yeniden üreten ilaçlar geliştirmeye çalıştılar. Cell dergisinde yayımlanan bir çalışma, araştırmacıların PsychLight’ı, yeşil bir floresan sensörünü, halüsinasyonlarla bağlantılı belirli bir seratonin reseptörüne genetik olarak kodladığını gördü. Cell araştırmasının kıdemli yazarı Lin Tian, Science Daily raporunda şunları söyledi: “Bu sensör, hayvanlar öğrenirken veya stres altındayken gerçek zamanlı olarak serotonin dinamiklerini görüntülememize ve ilgilenilen bileşik ile reseptör arasındaki etkileşimi gerçek zamanlı olarak görselleştirmemize olanak tanır.” Halüsinojenik ilaçların geleneksel “sihirli mantar” formunda yasallaştırılmasından onlarca yıl değilse bile muhtemelen yıllar kadar uzaktayız. Bu da stresi veya depresyonu bu şekilde ele almak isteyenlerin umutlarını, Tian’ınki gibi çalışmalara bağlamak zorunda kalabilecekleri anlamına geliyor.

 

Kaynak: Psychedelic Mushrooms Can Regrow Brain Tissue Lost in Depression

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.