Güneşten 8 Kat Sıcak Füzyon Denemesi

 Güneşten 8 Kat Sıcak Füzyon Denemesi

Füzyon teknolojisi temiz ve yenilenebilir enerji için büyük bir potansiyel sahip bir alternatiftir. Normal şartlar altında füzyon güneşin çekirdeğinde gerçekleşen nükleer reaksiyonlardır. Örneğin hidrojen atomlarının bir araya gelip helyum atomuna dönüşmesi ve bu sırada etrafa enerji yayması, ki bu bahsedilen enerji çok büyük boyutlardadır. İki hafif elementin bir araya gelmesi ve yeni ve daha ağır bir elementi oluştururken etrafa enerji yayması genel olarak füzyon reaksiyonları olarak adlandırılmaktadır.  Uzun süredir buna benzer bir oluşumun Dünya üzerinde denenmesi ve bu yolla temiz ve neredeyse sınırsız denebilecek bir enerji kaynağı elde edilmesi birçok bilim insanın çalışma konusu olmuştur.

Fakat sorun şu ki; Güneş’te bu reaksiyonların olması için çok büyük yer çekimi güçleri kullanılırken Dünya üzerinde bu reaksiyonlar nasıl gerçekleştirilebilir? Bu konudaki araştırmalar son yıllarda özellikle hız kazanmıştır.

Çin Bilimler Akademisi’ne ait füzyon test reaktörü bu çalışmalar sırasında 101 saniye boyunca 120 milyon °C sıcaklığa ulaşarak bu araştırmalarda yeni bir mihenk taşını oluşturdu. Ki ulaşılan bu sıcaklığın Güneş’in çekirdek sıcaklığı olan 15 milyon °C derecenin 8 katı büyüklüğünde olduğunu unutmamak gerek. Fakat tabi sistemin hala stabil bir şekilde kalacak kadar başarılı olamadığını da hatırlatmakta fayda var.

Çalışmaların ana hedefi ise dereceyi bu kadar yüksek düzeyde tutarak füzyon reaksiyonlarının başlayabileceği stabil bir plazma ortamı oluşturmak ve daha sonrasında ise kullanılandan daha çok enerji üretilen bir düzeye ulaşarak insanlığa temiz ve neredeyse sıfıra yakın radyoaktif atıkla beraber yeni bir enerji kazandırmaktır. Sistemin enerji fazlası vermesi durumuna ise şüpheyle yaklaşanlar olsa da enerji için çok değerli bir potansiyeli oluşu çalışmaların hızla devam edeceğini gösteriyor. Tabi bu konuda uzun yolumuz olduğu doğru olsa da giderek yaklaştığımız da yanlış bir görüş olmayacaktır. İnsanlığın bu alanda başarılı olup olamayacağını ilerleyen zamanlarda hep beraber göreceğiz.

 

Kaynak

Raif Öztürk

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.