Gülmek Zihniniz ve Bedeniniz İçin İyidir, İşte Araştırmanın Sonuçları

 Gülmek Zihniniz ve Bedeniniz İçin İyidir, İşte Araştırmanın Sonuçları

Özet: Araştırmacılar, kahkahanın ruhsal ve fiziksel sağlığı nasıl geliştirdiğini incelediler.

Eğlenceli ve hoş sürprizler -ve bunların tetikleyebildiği kahkahalar- günlük yaşamın dokusuna doku katar.

Bu kıkırdamalar ve kahkahalar gündelik saçma sapan şeyler gibi görünebilir ancak komik olaylara karşılık olarak atılan kahkaha, çok iş istiyor. Çünkü beynin birçok bölgesini aktive ediyor: motor kontrol bölümü ve duygusal, bilişsel, sosyal süreçleri kontrol eden alanlar.

 

Kahkahanın Fiziksel Gücü

İnsanlar bebeklik dönemlerinde kaslarını ve üst vücut kuvvetini geliştirmeye yardımcı olduklarında kahkaha atmaya başlarlar. Kahkaha sadece nefes almak değildir. Genellikle gözlerin, başın ve omuzların hareketini içeren karmaşık yüz kaslarının kombinasyonlarına dayanır.

Kahkaha -ister siz yapın, ister gözlemleyici olun- beynin çeşitli bölgelerini aktive eder: kasları kontrol eden motor korteks; bağlamı anlamanıza yardımcı olan ön lob; pozitif duyguları düzenleyen limbik sistem. Tüm bu devreleri açmak sinirsel bağlantıları güçlendirir ve sağlıklı bir beynin faaliyetlerini düzenlemesine yardımcı olur.

Kahkaha, sevinç ve neşe gibi duyguların sinir yollarını aktive ederek ruh halinizi iyileştirebilir ve strese karşı fiziksel ve duygusal tepkinizi daha az yoğun hale getirebilir. Örneğin, gülmek antidepresanların yaptığına benzer bir şekilde nörotransmitter serotoninin beyin seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Tehditlere karşı beyninizin cevaplarını en aza indirerek zamanla kardiyovasküler, metabolik ve bağışıklık sisteminizi yıpratabilecek nörotransmitterlerin ve kortizol gibi hormonların salınımını sınırlar. Kahkaha, bu sistemleri zayıflatan ve hastalıklara karşı hassasiyeti arttıran strese karşı bir panzehir gibidir.

 

Kahkahanın Bilişsel Gücü 

İyi mizah anlayışı ve ardından gelen kahkaha, sosyal zeka ve işleyen hafıza kaynaklarının geniş bir ölçüsüne bağlıdır.

Mizah gibi gülmek de genellikle bir durumun saçmalığını ya da tutarsızlığını fark etmekten kaynaklanır. Şaşırtıcı olayı veya davranışı zihinsel olarak çözümlemeniz gerekir aksi takdirde gülmezsiniz, bunun yerine sadece kafanız karışabilir. Başkalarının niyetini anlamak ve onların bakış açısından bakmak, hissettiğiniz kahkahanın ve eğlencenin yoğunluğunu arttırabilir.

Bir şakayı ya da espriyi anlamak için, olayların daha hafif yanlarını görebilmeniz gerekir. Var olan gerçek anlamının yanı sıra başka olasılıkların da var olduğuna inanmalısınız, The Far Side’da bulunanlar gibi konuşan hayvanlı çizgi romanlarla eğlenmeyi düşünün.

 

Kahkahanın Sosyal Gücü

Birçok bilişsel ve sosyal beceri, sohbet sırasında kahkahanın ne zaman ve neden meydana geldiğini izlemenize yardımcı olmak için birlikte çalışır. Gülebilmek için kahkaha sesi duymanıza bile gerek yok. İşitme engelli imza sahipleri, yazılı metindeki ifadeler gibi imzaladıkları cümleleri noktaladılar.

Gülmek bağ yaratır ve başkalarıyla olan yakınlığı arttırır. Dil bilimci Don Nilsen, bu kıkırdamaların ve içten kahkahaların nadiren yalnızken gerçekleştiğini ve onların güçlü sosyal rollerini desteklediğini söylüyor. Yaşamın erken dönemlerinde bebeklerin kahkahaları, bakıcılarla bağları güçlendirmeye yardım eden harici bir zevk işaretidir.

Ayrıca, durum değerlendirmesini paylaşmanın harici bir işaretidir. Örneğin topluluk önünde konuşma yapan kişiler ve komedyenler, izleyicileri kendilerine daha yakın hissettirmek ve samimiyet oluşturmak için onları güldürmeye çalışırlar.

Her gün küçük kahkahalarla pratik yaparak size doğal gelmeyebilecek sosyal becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Espriye cevap olarak güldüğünüz zaman, hislerinizi başkalarıyla paylaşırsınız ve risklerden cevabınızın başkaları tarafından kabul edileceğini, paylaşılacağını, beğenileceğini ve reddedilmeyeceğini, göz ardı edilmeyeceğini öğrenirsiniz.

Çalışmalarda psikologlar, rekabet gücü ve aciliyeti de içeren A tipi kişilik özelliklerine sahip erkeklerin gülmeye daha çok eğilimli olduklarını bunun yanı sıra bu özelliklere sahip kadınların ise daha az güldüklerini buldular. Her iki cinsiyet de başkalarıyla olduğu zaman yalnızken olduğundan daha çok gülüyor.

 

Kahkahanın Zihinsel Gücü 

Pozitif psikoloji araştırmacıları, insanların nasıl anlamlı hayatlar yaşayabileceklerini ve nasıl başarılı olabileceklerini inceliyor. Gülmek, bu tür bir gelişmeyi beraberinde getiren olumlu duygular üretmektedir. Eğlence, mutluluk, neşe ve sevinç gibi duygular dayanıklılığı ve yaratıcı düşünmeyi arttırır. Öznel iyi oluşu ve yaşam tatminini yükseltir. Araştırmacılar, espri ve kahkahayla deneyimlenmiş bu olumlu duyguların, yaşamın anlamını takdir etmekle ve yaşlı yetişkinlerin ömür boyu karşılaştıkları zorluklara karşı sevecen bir bakış açısına sahip olmalarına yardımcı etmesiyle ilişkili olduğunu buldular.

Eğlenceye tepki olarak kahkaha atmak, sağlıklı bir savunma mekanizmasıdır. Güldüğünüzde kendinizi ya da durumu daha az ciddiye alırsınız ve problemleri çözmek için yetkin olduğunuzu hissedebilirsiniz. Örneğin, psikologlar iki hafta boyunca 41 kişinin kahkahasının sıklığını ve yoğunluğunu, fiziksel ve zihinsel stres derecelendirilmeleriyle birlikte ölçtüler. Ne kadar çok gülünürse bildirilen stresin o kadar düşük olduğunu buldular. Kahkaha örneklerinin yoğun, orta ya da zayıf olması önemli değildi.

Belki siz de bu faydalardan bazılarını kendiniz için kullanmak istersiniz, kahkahayı işe yaraması için zorlayabilir misiniz? 

Giderek artan sayıda terapist, müşterilerin güven inşa etmelerine ve çalışma ortamlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için mizah ve kahkaha kullanmayı savunuyor; 5 farklı çalışmanın gözden geçirilmesi, kahkaha müdahalelerinden sonra refah ölçütlerinin arttığını buldu. Bazen “ev ödevi” yerine “ev oyunu” olarak adlandırılan bu müdahaleler günlük mizah aktiviteleri biçimini alır; kendinizi komik insanlarla çevrelemek, sizi güldüren bir komedi filmi izlemek ya da bugün yaşanmış 3 komik şeyi yazmak gibi.

Yalnızken bile kahkaha pratiği yapabilirsiniz. Kasıtlı olarak olayların komik tarafını takdir eden bir bir perspektif alın. Gülme kahkahası, zorla gülme ile doğal gülmenin olumlu fiziksel tepkilerini elde etmek için nefes kaslarını kullanma tekniğidir. (ha ha hee hee ho ho).

Günümüzde araştırmacılar, kesinlikle kahkahanın değerinden dolayı gülüp geçmiyorlar ama kahkahanın fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki etkisine dair araştırmaların büyük bir kısmı kendi kendini bildirme ölçülerine dayanıyor. Kahkaha ya da kahkahanın meydana geldiği bağlamlar hakkında daha fazla psikolojik deney, muhtemelen gün boyunca gülmenin önemini destekleyecek ve hatta faydalarını kasıtlı olarak kullanmak için daha çok yol önerecektir.

 

Kaynak: Laughing Is Good For Your Mind And Your Body, Here’s What The Research Shows

Havva Bitirgan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.