Gökbilimciler Gökten Demir Yağan Bir Gezegen Keşfetti

 Gökbilimciler Gökten Demir Yağan Bir Gezegen Keşfetti

Bir sanatçının WASP-76b illüstrasyonu, gece tarafını gösteriyor. -Görsel: ESO / M. Kornmesser

Gökbilimcilerden oluşan bir ekip, sıcaklıkların iki bin santigrat derecenin üzerine çıkabileceği tuhaf, ultra sıcak bir ötegezegen tespit etti. Bilim insanları orada gerçekten sıvı demir yağabileceğini düşünüyor.

WASP-76b adıyla bilinen dev gezegen, Dünya’dan yaklaşık 640 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor ve gelgitsel olarak ev sahibi yıldızına kilitlenmiştir. Gelgitsel olarak kilitlenmek, bir tarafı her zaman yıldıza baktığı için gündüz ve gece tarafına sahip olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda, iki gök cisminin eşzamanlı dönerek birbirinin hep aynı yüzünü görmesi anlamına da gelmektedir. 

Soğuk gece tarafı sürekli karanlıktır. Gündüz tarafındaki sıcaklıklar o kadar inanılmaz bir şekilde artar ki (2400°C), metal buharlaşır, kuvvetli rüzgarlar bu buharı metal yağmuru olarak soğuk (1500°C) gece tarafına taşır. David Ehrenreich tarafından yürütülen bir çalışma, daha sonrasında Nature dergisinde yayımlandı. Birisinin bu güneş dışı gezegende akşam yağmur yağdığını söyleyebileceğini, ancak, gerçekte demir yağdığını belirtmiştir.

İnanılmaz derecede sıcak olmasının yanı sıra, gündüz tarafı Dünya’ya kıyasla çok daha şiddetli radyasyona maruz kalıyor. Şilili gökbilimciler, ESO VTL’de yakın zamanda tamamlanan ESPRESSO cihazının yardımıyla, gündüz ve gece tarafının birbirinden farklı kimyaya sahip olduğunu keşfetti. Gezegenin sözde ‘akşam sınırında’, gece ve gündüz kısımlarını ayıran belirgin bir demir buharı izi keşfettiler.

Ehrenreich, sabahları demir buharını gözlemlemediklerini söyleyerek, bilim insanlarının şaşkınlığını dile getirdi. Araştırma ekibi, bunun gece tarafında demir yağıyor olmasından kaynaklandığını düşünüyor. 

ESPRESSO cihazı, Dünya’ya benzer ötegezegenleri aramak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bu keşif, bundan daha fazlası için kullanılmasının uygun olduğunu göstermektedir. Olağanüstü tutarlılığı sayesinde, ötegezegenlerin atmosferlerine bakmak ve bize yaradılışları hakkında daha fazla bilgi vermek için idealdir.

 

Kaynaklar ve ileri okuma için:

Ecenur Can

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.