Fiyat Etiketini Artırırsanız, Ucuz Şarap Daha İyi Tat Verir

 Fiyat Etiketini Artırırsanız, Ucuz Şarap Daha İyi Tat Verir

New York’un en prestijli restoranlarından biri, Wall Street’de çalışan 4 kişilik arkadaş grubuna en pahalı şarabını servis etti. Şarap içildikten sonra, aralarından kendini ‘Şarap gurmesi’ olduğunu belirten kişi, şarabın saflığını ve kalitesini övmeye başladı. Fakat garsonun hatası üzerine on dolarlık en ucuz şarabı içtiklerini bilmiyorlardı.

Bu gibi olayların çok yaşanması üzerine sinirbilimci ve psikologlar araştırma yapmaya başladı. İlk çalışmalardan biri, bir şarap tadımı etkinliğinde, katılımcılara içtikleri şarabın aslında daha pahalı olduğu söylenince, şarabın tadının daha iyi geldiğini söylüyor.

İsviçre’de 140 katılımcı ile 15 dakika süren şarap tadımı yapıldı. Herkesin masasında 6 bardak vardı ve katılımcıların birbirlerinin fikrini etkilememesi için konuşmaları yasaktı. Her yudumdan sonra, ağızlarını su ile tazelediler ve şaraba yoğunluk ve hoşluk olarak iki kategoride derecelendirdiler.

6 bardağın üçünde bir fiyat bilgisi yoktu. Kalan bardaklarda ise ucuz, orta, pahalı olmak üzere etiketler vardı. Fakat bu etiketlerin bir kısmı aldatıcıydı. Yanlış olan etiketler, bardağın üstünde yazan fiyatın ya 4 katı fazla ya da 4 katı daha azdı.

Şarabın fiyatı gizlendiğinde, araştırmacılar, gerçek fiyat ne olursa olsun, hoşluk derecelendirmelerinde hiçbir fark bulamadılar. Öte yandan, şarabın fiyatı yanlış etiketlendiğinde ve aldatıcı bir şekilde yüksek fiyatlandırıldığında, hoşluk oranları da arttı. Örneğin, düşük maliyetli bir şarabın fiyatı daha yüksek görünecek şekilde etiketlendiğinde, katılımcılar düşük maliyetli bir şarabın tadını daha çok sevmişti.

Bu çalışma, gerçek dünya ortamında kör tadımların algılanan yoğunluğunu değerlendirdiği ilk çalışma. Bunun sonucunda, pahalı şarabın tadı daha belirgin olsa da, o bardağın hoşluğu her zaman maliyetle orantılı olmadığı ortaya çıkıyor. Bu sonuçlar, şarap fiyatlarının manipüle edilmesinin, aslında tadının ne kadar hoş olduğunu, şarabın yoğunluğunun fiyatı ile nispeten tutarlı kaldığını bulan önceki çalışmalarla büyük ölçüde uyumludur.

140 katılımcı ile yapılan deneyde, aldatıcı etiketlerdeki şarapları içerken katılımcıları taramak için işlevsel MRI kullandılar. Şarabın yoğunluğu aynı kalmasına rağmen fiyatı arttıkça şarabın insanlar tarafından daha çok sevildiğini tespit ettiler. Katılımcıların beyinlerini tarayan araştırmacılar, yoğunluğu değiştirmeden şarabın etiket fiyatını artırmanın, öznel lezzet raporlarını iyileştirdiğini buldu. Bu sonuçlar ürünün pazarlamasında oldukça etkili olmaya başladı.

Bazen gerçeği bilmediğin zaman hayat daha tatlıdır.

 

Kaynak: Yep, Cheap Wine Really Does Taste Better if You Increase The Price Tag

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.