Fareler Üzerinde Yapılan Çalışma Gösteriyor: Egzersiz Bağışıklık Sistemini Besleyerek Kanseri İnhibe Edebilir

 Fareler Üzerinde Yapılan Çalışma Gösteriyor: Egzersiz Bağışıklık Sistemini Besleyerek Kanseri İnhibe Edebilir

Görsel: iStock

Büyüyen ve yayılan bazı kanser türlerini egzersiz önleyebilir fakat bilim insanları hâlâ bu ilişkilendirmeden emin değiller. Fare üzerinde yapılan yeni araştırmalar ise olası bir açıklama sunuyor.

Yoğun fiziksel aktiviteden sonra laktak gibi bazı metabolit seviyelerinin yükselmesi, kanımızdaki önemli bağışıklık hücrelerini besliyor olabilir. Sonuçlar esasen fare üzerinde yapılan deneylere dayalı fakat erkek bireyler üzerindeki ön testler farelerle benzer bir mekanizmanın oyunda olabildiğini gösteriyor.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden kanser araştırmacısı Helene Rundqvist belirtiyor: “Bizim araştırmalarımız gösteriyor ki egzersiz, kanserle savaşan bağışıklık hücrelerini aktive eden ve büyüyen kanser hücrelerini inhibe eden metabolitler ve birçok molekülün üretimini etkiler. Önceki araştırmalarda ise egzersiz; mesane, meme, kolon ve midedeki tümörlerle daha az ilişkilendiriliyordu ve biz şu anda güçlü klinik kanıtlara sahibiz. Fiziksel hareket bazı hastaların yeniden iyileşmelerine ve kanseri yenmelerine yardım edebilir. Hatta bu onların yaşamlarını uzun kılabilir.”

Hayvanlar üzerinde yapılan diğer araştırmalar da benzer sonuçlar gösterdi: Düzenli egzersizle bir şekilde maligan tümörlerinin büyümesi azalıyor.

Hâlâ bu ilişkilendirmenin altında yatan temel mekanizma belirsiz fakat kanserle savaşan kişilerde fiziksel egzersizin yararları; kilolarında, hormonlarında ya da bağışıklık sistemlerinde değişikliklerle ilgili bir şeyler olabilir.

Yeni araştırma ikinci bir olasılığı inceliyor. İki gruba ayrılan farelerden biri dönen bir çıkrığa koyulurken diğerine hiçbir fiziksel aktivite yaptırılmıyor. Bunun sonucunda araştırmacılar düzenli egzersiz yapan farede kanserin yavaşladığı ve hayatta kalma oranlarının daha iyi olduğu sonuçlarını ortaya çıkardılar.

Ancak bunu başarmak amacıyla farelerin vücuttaki kansere saldırmak için özelleşmiş beyaz kan hücreleri olan sitotoksik (cytotoxic) T hücrelerini üretebilmesi gerekiyordu. Bu önemli bağışıklık belirteçlerini üretme yeteneği olmadan fiziksel aktivite aynı ölçüde kanser hücrelerini baskılamak için yetersizdi.

Diğer yandan kanserli farelere egzersiz yaptırmak yerine egzersiz yapan diğer farelerden T hücrelerinin enjeksiyonu verildiğinde umut verici bir sonuç ortaya çıktı.

Yazarlar: “Bu sonuçlar gösteriyor ki, sitotoksik T hücreleri tümörlere karşı etkinliği arttırmak için egzersizle  değiştirildi.”

Bu değişikliklerin egzersiz esnasında kasta üretilen ve daha sonra kana sızan bir metabolit olan laktatla ilgisi olduğu düşünülüyor.

Farelerde, egzersizle bağlantısı olan metabolitlerin oranı egzersizlerle beraber 8 kata kadar arttı. Beklendiği gibi kandaki T hücreleri bu ürünlerin alımında bir artış gösterdi.

Kandaki yakıt T hücrelerine laktatın yardım edebileceğinin ve laktatın anti-tümor aktivitesini arttırabileceğinin keşfedilmesiyle önceki çalışmaların bulguları aynı yazarların bazıları tarafından desteklendi.

Bu vakada laktatın yüksek dozajı farelere gündelik olarak verildiğinde hayvanlar tümörlerin içindeki T hücrelerinde artma, egzersiz olmadan bile genel tümör büyümesinde azalma gösterdiler.

Bulguların laktat infüzyonunun, egzersizlerin etkilerinin bazılarını taklit ettiğini gösterdiğini fakat artan laktat seviyelerinin ötesinde bu egzersizin sadece ilave, bütünleştirici bileşenlere sahip olduğu yazarlar tarafından söylendi.

Şu ana kadar çalışmalar hayvan modelleri üzerinde yoğunlaşıyorken, biraz da olsa benzer sonuçların bulunduğu insanlar arasında yeni çalışma ön testlere başladı.

Önce 8 sağlıklı erkekten kan örnekleri alındı ve 30 dakikalık bir döngüden sonra takım, egzersiz yapan farelerde gördükleri aynı yüksek metabolitlerin bazılarında artış gözlemledi.

Eğer aynı metabolitler farelerde olduğu gibi insanlarda da artıyorsa takım, laktat gibi egzersizlerin üretiminin bağışıklık sistemini güçlendirebilmesi yönünden umutlu, ayrıca bizim türümüzdeki bağlantıyı soruşturmada daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da laktat insanlardaki kanser hücrelerini öldürmede T hücrelerini daha etkili hale getirebilir.

Rundqvist şöyle söylüyor: ” Biz umuyoruz ki bu sonuçlar bağışıklık sistemimizin yaşamamıza nasıl etki ettiğini derinden anlamamıza katkı sağlayabilir ve kansere karşı yeni immünoterapilerin gelişmesinden bizleri haberdar edebilir.”

Bu heyecan verici bir gelişme olmasına rağmen, kanser araştırmalarındaki çoğu şey gibi egzersiz gümüş mermilerin bazı türleri olarak görülmemelidir.

Örneğin; 2016’daki bir meta analizde, araştırmacılar fazla egzersiz yapanlarla az egzersiz yapanları karşılaştırdıklarında fazla egzersiz yapanların kanser riskinin %10 oranında azaldığını ortaya çıkardılar.

Eğer sizin kanser riskiniz %40’ın üzerinde ise ancak %40’tan %36’ya bir değişim gözlenir, bu önemli bir düşüş fakat genel olarak hafif.

Hâlâ egzersiz, insanlardaki sitotoksik T hücrelerinin gücünü gerçekten değiştirebilirse bu gelecekteki kanser tedavilerinde en umut verici yollardan biri olabilir..

 

Kaynak: Exercise May Inhibit Cancer by Fuelling The Immune System, Study in Mice Suggests

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.