Evden Uzak Yaşam Arayışı

 Evden Uzak Yaşam Arayışı

Yaşam,hayat,canlılık… Bu üç kelime insanoğlu tarafından yüzyıllardır araştırma konusu olmuştur,birçok alana ayırmışlardır,bilim dalları oluşturmuşlardır ve belki de en büyük ilgi alanı “Yaşam sadece Dünya ya ,bizim evimize mi özgüdür?” üzerine oluşturulmuştur.

Bir okyanusa,bir denize,bir akarsuya,bir göle veya bir su topluluğuna ihtiyaç duymanıza gerek yoktur bir yerde yaşamın olabilceğine imkan vermek için,bir su molekülü,en küçük bir organik molekül bazen yeterlidir.

Günümüzde birçok bilim kuruluşu bu yönde çalışmalar yönetmektedir bunlardan birkaçı :NASA,SpaceX,SETI… Bu yazıda en önemli 2 Dünya dışı yaşam çalışmalarına ve kanıtlarına değineceğim.

Bunlardan ilki , toplum tarafından kulak aşinalığının çok olduğu Mars.Mars birçok bilim insanının göz bebeğidir çünkü Satürn,Plato gibi yaşam olasılığı olma ihtimali olan diğer gezegenlere göre araştırması ve gözlemlemesi Dünyaya diğerlerinden daha yakın olmasından dolayı daha kolaydır.Nasa ,Mars’a(Kızıl Gezegene) 2012 yılının Ağustos ayında Curiosity adında bir keşif robotu yolladı  ve en son yolladığı bilgilere göre 3,5 milyar yıldır bulunan Gale kraterinde organik madde tespit etti,bu organik maddenin,eski bir yaşam formunun besin kaynağı olabileceğini belirtiler.Buna ek olarak mevsimsel metan artışı gözlemlendi ki bu da Mars yüzeyinde ,öncesinde mikroorganizmaların yaşamış olabileceği veya hala yaşamakta olduğunu destekleyen bir bulgudur.Nasa, Mars üzerine araştırma yapan tek kuruluş değil,İtalyan Uzay Ajansı kısa bir süre önce Marsda buzulların altında 20km çapında bir göl olduğunu tespit ettiler benzer bir çalışma Antartikada da gerçekleştirilmiş ve bakterilere ulaşılmıştı.

İkinci önemli olan çalışma ise Satürn üzerine gerçekleştiriliyor. 15 Ekim 1997 tarihinde Nasa tarafından yollanan Cassini bize Satürünün br uydusu olan Enseladus’ta kompleks karbon bazlı moleküllerin bulunduğu bilgisini verdi ve bu kompleks karbon bazlı moleküllere öncesinde Dünya üzerinde ve bazı meteorlarda rastlanmıştı.

Cassinin yaptığı araştırmayı bildiren Dr. Frank Postberg bu keşifler hakkında bunları dile getirdi: 

“Böylesi moleküller ilk defa dünya dışında sudan oluşan bir gezegende görülüyor.Dünyada bu moleküller biyolojik olarak yaratılıyor ama Enseladus’takilerin başka şekilde ortaya çıkmış olma ihtimali de var.Bu moleküller hayatın var olması için bir şart. Fakat şu anda bunların biyolojik olarak mı yaratıldığını, uyduda prebiyotik bir kimyasal süreç veya yaşam olup olmadığını söyleyemeyiz.” Bir yerde yaşam olabilmesi için gerekli olan maddeler su,enerji kaynağı,karbon,hidrojen,nitrojen,fosfor ve sülfür… Her ne kadar Enseladus’ta fosfor ve sülfür olmasada diğer maddelere sahip.

Bu iki büyük çalışma yüzyıllardır insanoğlunun merak ettiği soruyu yanıtlamaya çalışan binlerce araştırmadan ikisiydi,her ne kadar anlık olarak kesinlikle Dünya dışında hayat var diyemiyor olsak bile her bir yeni araştırma bizim daha çok destekleyici bulgular elde edinmemize yardımcı oluyor.

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.