Evcil Hayvanınız Size COVID-19 Bulaştırabilir Mi?

 Evcil Hayvanınız Size COVID-19 Bulaştırabilir Mi?

Çin’deki araştırmalar gösteriyor ki, kediler COVID-19 ile enfekte olabilir ve bunu diğer kedilere yayabilirler. Fakat, köpeklere bulaşma oranı pek de yüksek değil. Harbin Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre ise, tavuk, domuz ve ördeklerin COVID-19’a yakalanma ihtimalinin olmadığını söyleyebiliriz.

Diğer bilim insanları bulguları oldukça ilginç buluyor ve kedi sahipleri şimdilik bu konuda endişelenmemeli. Sonuçlar, az sayıda hayvana doğrudan SARS-CoV-2 verildiği ve insan-hayvan etkileşiminin göz önüne alınmadığı laboratuvar deneylerine dayanıyor, diyor virolog Linda Saif.

Live Science daha önce kedilerin, sahipleri tarafından enfekte edildiğini söylemişti. Kediler solunum hücrelerinin dışında, insanların SARS-CoV-2 enfeksiyonlarında sahip olduğu reseptör proteinlerin muadiline sahip olduğu görünmektedir. ACE2 adı verilen bu reseptör virüsün bu hücrelere girip çoğalmasına izin verir.

Koronavirüsün dünyada hızlıca yayılmasının ardından, koronavirüsün insandan hayvana, ve hayvandan insana geçebileceğine dair endişeler yarattı. Şimdiye kadar, Belçika’da bir kediye ve Hong-Kong’da iki köpeğe COVID-19 teşhisi kondu. Hong-Kong’daki Pomeranian cinsi, 17 yaşındaki köpek ise hayatını kaybetti. Fakat, köpek karantinadaydı ve COVID-19 testi negatif çıktıktan sonra eve yollanmıştı. Yine de, köpeğin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini söyleyemeyiz, çünkü köpeğin sahibi otopsi yapılmasına izin vermedi, bu yüzden kesin ölüm sebebi bilinmiyor.

AFCD, köpeklerin COVID-19 enfeksiyonu kaynağı olabileceğine ya da hayvanların virüsü aldıktan sonra hastalanabileceğine dair bir kanıt olmadığını bildirdi. Raporda, özellikler hayatını kaybeden Pomeranian’ın hiçbir semptomu göstermediği de yer aldı.

Ancak, virüsün bir kediden diğerine geçip geçmeyeceğini görmek için, farklı dozlarda virüs vermek dahil daha fazla teste ihtiyaç olduğunu söylüyor, Linda Saif.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ise, COVID-19’lu insanların hayvanlarını okşamadan kaçınmaları, yalamaları ve yemeklerini paylaşmalarını sınırlandırmaları gerektiğini söylemiştir. Yine de bunlar sadece yeni çıkan ve yeterli bilgi sahibi olmadığımız herhangi bir hastalık konusunda alacağımız önlemlerdendir diyor, Saif.

Evcil olmayan hayvanlarla ilgili söyleyebileceklerimiz ise şunlar: 

5 Nisan’da New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesinde yaşayan 4 yaşındaki, Nadia isimli kaplana COVID-19 teşhisi kondu. Dişi Malayan Kaplanı olan Nadia ve 6 büyük kedi (Nadia’nın kardeşi Azul, 2 Amur Kaplanı, 3 Afrika Aslanı) kuru öksürüğe sahipti. Diğer kediler test edilmemiş olsa da, hayvanat bahçesi bu semptomları nedeniyle onları Covid-19’a sebep olan SARS-CoV-2 ile enfekte olduklarını varsayıyor.

WCS, hayvanat bahçesi yöneticileri, COVID-19’lu bir bakıcının semptomları daha göstermeden, hayvanları enfekte ettiğini söyledi. WCS o zamandan beri kedilere daha fazla maruz kalmayı engellemek için önlemler alındığını da belirtti. Enfekte kedilerin iştahlarında bir azalma görünse de şu an için iyiye gidiyorlar. Hayvanat bahçesindeki veterinerler şu anlık kedileri gözlemliyorlar ve hepsinin iyileşeceğini öngörüyorlar.

Wcs, Bronx Hayvanat Bahçesi, Central Park Hayvanat Bahçesi, Queens Hayvanat Bahçesi, Prospect Park Hayvanat Bahçesi ve New York Akvaryumu’nun 16 Mart’tan beri kapalı olduğunu söyledi.

Lütfen minik dostlarımızın da yaşama hakları olduğunu unutmayalım ve onları yaşadığımız bu zor günlerde yalnız bırakmayalım. 

 

Kaynak: https://www.livescience.com/tiger-bronx-zoo-has-covid-19.html

https://www.nature.com/articles/d41586-020-00984-8

https://www.livescience.com/coronavirus-first-case-human-to-dog-transmission.html

 

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.