Einstein Fiziğinin Dahilinde Işıktan Daha Hızlı Seyahat Etmek Mümkün

 Einstein Fiziğinin Dahilinde Işıktan Daha Hızlı Seyahat Etmek Mümkün

On yıldır, diğer yıldız sistemlerini ziyaret etmeyi hayal ettik. Sadece bir problem mevcut: Şu ana kadar yıldız sistemleri çok uzaktalar, basmakalıp uzay uçuşları ile birlikte en yakın olan bir sisteme bile ulaşmak on binlerce yıl alacak.

Almanya’daki Göttingen Üniversitesi‘nden Doktor Erik Lentz yapmış olduğu yeni bir çalışmada, bu durum için uygulanabilir bir çözüm bulabileceklerini ve bu çözümün ışık hızını geçen uzay motorundan daha uygulanabilir olmasının mümkün olduğunu söylüyor.

Işık hızından daha hızlı bir seyahati çözmek için farklı yaklaşımlar sunan bu alan, uzaya ışık hızından daha hızlı olacak şekilde bir şeyler göndermeyi amaçlıyor. Fakat bu kavramla ilgili bazı problemler mevcut. Geleneksel fizikte Albert Einstein’ın izafiyet teorisine uygun olarak, ışık hızına ulaşmak veya ışık hızını aşmak için gerçek bir yol olmadığı halde fizikçiler bu evrensel hız sınırını geçme denemelerini bırakmıyorlar.

Solucan deliği ve zamanda yolculuk gibi soyut olasılıkları kolaylaştırmaya ek olarak negatif enerji Alcubierre warp drive olarak bilinen bir güce yardım edebilir.

Bu teorik kavram, varsayımsal bir uzay aracının etrafındaki alanı çarpıtmak için negatif enerji prensiplerinin kullanılmasını sağlamalıdır. Yukarıda açıklanan sebepler haricinde geleneksel fizik yasalarına meydan okumadan ışıktan daha hızlı bir seyahatin gerçekleşmesi, fantastik bir yakıt kaynağı gibi bir şey olmadan yaşanması beklenmiyor. Fakat farz edelim ki fizikçilerin hiç görmediği tarzda bir fizik gerektirmeden, Einstein’ın görelilik kuramına uygun ışıktan hızlı bir seyahat mümkün oldu?

Bu yeni çalışmada, Lentz‘in yeni bir hiper-hızlı çözüm sınıfı olarak adlandırdığı şey sabit bir hızla hareket ederken, şeklini ve enerjisini sürdüren bir tür dalga sayesinde bunu gerçekleştirebileceğimiz bir yol öneriyor.

Lentz’in teorik hesaplamalarına göre, hiper-hızlı soliton (matematikte ve fizikte, sabit bir hızda yayılım gösterirken kendi şeklini koruyan ve kendi kendini güçlendiren tekil dalgalar) çözümleri genel izafiyet teorisinin içinde var olabilir ve tamamen pozitif enerji yoğunluklarından elde edilebilir (henüz doğrulanmamış negatif enerji yoğunluğu kaynaklarını dikkate almaya gerek kalmadan).

 

Warp Bubbles’larda Farklı Uzay Aracı Tasarımlarının Sanatsal İzlenimi

 

Yeterli enerjiyle, bu solitonların düzenlenişi warp bubbles olarak bilinen (superluminal hareket yeteneği) işlevini görebilir ve teorik olarak aşırı gelgit kuvvetlerinden korunarak uzay zamanın içinden geçmek için bir objeye fırsat verebilir. Lentz’e göre 100 metre yarıçaplı bir uzay aracını kapsayan ışık hızında seyahat eden bir sürücü için gerekli enerji, Jüpiter’in yüzlerce katı!

Lentz’in çalışması hem bu türdeki ilk bilinen çözüm olmayı, hem de işlev için negatif enerji gerektirmeyen fiziksel olarak olası warp drive (uzay gemisinin yıldızlar arası mesafelere ışık hızının pozitif katlarında seyahat etmesine izin veren varsayımsal bir teknoloji) için alternatif bir model sunmayı iddia ediyor.

Lentz’in söylediklerine göre her iki takım da şu anda iletişim halinde ve araştırmacılar onun verilerini daha fazla paylaşmakta kararlılar, bu sayede de diğer bilim insanları onun rakamlarını araştırabilir.

Son olarak Lentz şunları ekliyor: “Bu çalışma temel fizikteki çalışmalardan bir adım uzak, mühendisliğe ise daha yakın olan, ışıktan hızlı seyahat etme problemini harekete geçirdi. Sonraki adım bugünün teknolojisinin (örneğin büyük modern nükleer fizyon santralleri) bir parçası olarak gerekli olan enerji miktarının nasıl azaltılacağını çözümlemek. Sonrasında, ilk örnekleri inşa etme hakkında konuşabiliriz.”

 

Kaynak: Faster-Than-Light Travel Is Possible Within Einstein’s Physics, Astrophysicist Shows

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.