Dünyanın Her Türlü Plastiği Geri Dönüştüren İlk Fabrikası İnşaata Başladı

 Dünyanın Her Türlü Plastiği Geri Dönüştüren İlk Fabrikası İnşaata Başladı

İngiltere merkezli teknoloji şirketi Mura, HydroPRS™ (Hidrotermal Plastik Geri Dönüşüm Çözümü) adlı yeni bir “hidrotermal” işlemi kullanarak her tür plastik atığı geri dönüştürebilen, sürdürülebilir döngüsel plastik ekonomisi için ham maddeler sağlayabilen “dünyanın ilk” ticari ölçekli tesisinin inşaatına başladığını duyurdu. Yeni tesis yılda 80.000 ton plastik atığı işleyebilecek.

Plastik atık sorunu hızla büyüyor ve acil bir çevre sorunu haline geliyor. Dünyanın bazı bölgelerinde tam anlamıyla bir krize dönüşüyor. Plastics Europe, yılda 350 milyon ton plastik üretildiğini, yarısının bir yıldan kısa bir sürede atık haline geldiğini ve bu plastiğin sadece %9’unun geri dönüştürüldüğünü bildirdi. Bu plastik okyanuslarımızı kirletiyor ve her yerde mikroplastikler olarak karşımıza çıkıyor. Her yıl yaklaşık 8 milyon ton plastik okyanuslara giriyor. Sorun o kadar büyük bir hale geldi ki, şu anda Pasifik Okyanusu’nda yüzen yaklaşık 1.6 milyon km2 (617.800 mil2) çöp ada var. Eğer burası bir ülke olsaydı, en büyük yirmi ülke arasında olurdu. Çevresel bir tehdidin yanı sıra, küresel plastik atıklar her yıl yaklaşık 80 milyar dolarlık kayıp bir kaynağı temsil ediyor. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, çözüm bulunmazsa, bu sorunun 2025 yılına kadar on kat artacağı tahmin ediliyor.

HydroPRS™ (Hidrotermal Plastik Geri Dönüşüm Çözümü), şu anda geri dönüştürülemeyen ve bunun yerine doğal çevreyi kirleten plastiklerle mücadele etmek için tasarlanmış gelişmiş bir geri dönüşüm sürecidir. Teknolojiyi böyle bir ölçekte ilk kez kullanacak olan tesis, İngiltere’nin Teesside kentinde inşa ediliyor ve 2022’de faaliyete geçmesi planlanıyor. Mura, yılda 80.000 ton plastik atığı işlemeyi hedefliyor. Şirket, ambalajda kullanılan çok katmanlı, esnek plastikler gibi ‘geri dönüştürülemez’ ürünler de dahil olmak üzere her türlü plastiği geri dönüştürebileceğini söylüyor. Aynı zamanda tamamlandıktan sonra, Teesside tesisinin aynı plastik atıkların yakılmasına kıyasla yılda 120.000 tona kadar CO2‘yi ortadan kaldırma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Artan tüketici baskısı karşısında, dünyanın en büyük markalarının çoğu plastik problemlerini acilen çözmek istiyor. Unilever, 2025 yılına kadar ambalajındaki işlenmemiş plastik miktarını yarı yarıya azaltmayı taahhüt ederken, Nestlé 2025 yılına kadar %100 geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir ambalajlama taahhüdü verdi. Bu, Mura’nın plastik geri dönüşümünün oldukça faydalı olacağı anlamına geliyor.

Dr. Mahon, “Sorun plastikler değil, kullanım sonrası ne olacağı. Dünyanın plastikler hakkında düşünme şeklini değiştirmek istiyoruz, atılacak bir şey olarak değil, dünyamıza zarar vermeden defalarca yeniden kullanılabilecek doğal, değerli bir kaynak olarak görülebilmesini sağlamak istiyoruz.” diyerek konuşmasını bitirdi.

 

Kaynak:

Ecenaz Çetiner

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.