Dünyanın En Gelişmiş Pediatri Hasta Robotu: HAL

 Dünyanın En Gelişmiş Pediatri Hasta Robotu: HAL

En son yapılan tıbbi robotlardan birine HAL dendi. Bu robot beş yaşındaki bir çocuk görüntüsüne sahip ve bazı sorulara yanıt verebiliyor, gözleri ile bir parmağı takip edebiliyor ve en ilginç olanı ise kanama yapıyor. Hatta nabzı bile var. Bu onu tıp profesörlerinin yıllardır kullandıkları sahte olanlarından çok farklı kılıyor.

HAL, tıp okulları için ilk sentetik insan iskeletini üreten bir şirket olan Gaumard Scientific tarafından inşa edildi. Şirketin teknoloji sistemi bu gözyaşları ile ağlayan, annesine bağıran, birçok hastalık benzetimini yapabilen robot sayesinde uzun yol aldı.

Gönüllü bir insan kullanmadan gerçek bir insan tedavisi yapıyor gibi HAL’ i kullanmanın öğrencilerin bilgileri daha iyi kavramasına yardımcı olması öngörülüyor.

HAL’ in diğer fonksiyonları; kardiyak arrest( kalp durması), anafilaktik şok, kan şekeri, kan oksijen seviyesi ve karbondioksit seviyelerine sahip olma. Ayrıca stajyer öğrencisi gözlerine ışık tuttuğu zaman göz bebekleri genişliyor. Uyanıkken uyuşuk, öfkeli, hayran, meraklı ,endişeli gibi farklı duygusal durum için ayarlanabiliyor.

https://www.biyobilim.ytukimtek.org/wp-content/uploads/2018/10/hal-2-1.jpg
Robot Pal

HAL, şu anda kullanımda olan birkaç tıbbi robotlardan biri. Gaumard web sitesinde prematüre bir bebek ve doğum yapabilen gerçekçi bir robot mevcut.

Tıbbi bir idareci olan Marc Berg ” Birçok hemşire gördüm ve HAL’ i gördüklerinde hareket etmesine bile çok şaşırdılar. Bu bence yirmi yıldır kullandığın arabanı yeni bir marka araba ile değiştirdiğinde başlarda olan şaşkınlığın ile benzer bir durum” dedi.

Kaynak :

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.