Dünyanın En Derinine İnmek İstesek Ne Kadar Sürerdi?

 Dünyanın En Derinine İnmek İstesek Ne Kadar Sürerdi?

Dünya nüfusunun hızla artması, kentleşmenin hızlanmasıyla birlikte ulaşımda da yer altı taşımacılığı yaygınlaşmaya başladı. Öyle ki, Elon Musk da trafiğin önüne geçmek için bu konuda çalışmalar yapıyor. Peki bu tüneller ne kadar derine inebilir, hiç düşündünüz mü?

Dünyadaki düşebileceğiniz en büyük delik (Mariana çukuru okyanusta olduğu için düşemezsiniz.) Güney Afrika'daki Moab Khotsong madeninde bulunuyor. Yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki bu deliğe atlasaydınız, aşağıya düşmeniz tam 29 saniye sürecekti.

Aslında teoride daha büyük bir delik daha var. Ancak buradan atlasanız da aşağıya ulaşamazsınız. Çapı yaklaşık 20cm olan bu delik, 70'lerde ABD – Sovyetler Birliği arasında yaşanan Uzay Yarışı döneminde yapılmış. 1970 yılında yapımına başlanan Kola Superdeep Borehole adındaki proje, 12.262 metre ( Yaklaşık 12km) derinliğinde. Yani bu deliğe yukarıdan bir lira attığınızda, zemine ulaşması yaklaşık 1 dakika sürüyor. Sovyetler Birliği'nin asıl amacı, yaklaşık 36 bin metre derine inmekti ancak 12.000 metrede bile 180 derece sıcaklıkla karşılaşılınca proje yarıda bırakıldı.

Gelelim en derinine. Son birkaç yıla kadar insanlar tarafından kazılmış en derin çukur Kola Superdeep Borehole idi. Ancak Z44- Chavyo adındaki petrol kuyusu rekoru 12.376 metre derinlik ile rekoru ele geçirdi. Hayalinizde canlandırmanız açısından, 15 tane Burj Khalifa'yı üst üste koysak bile bu derinliğin boyutuna ulaşamıyor.

Dünyanın yarıçapı ise 6300km. Yani Dünyanın yüzeyini Edirne, merkezini ise Kars olarak düşünürsek; insanoğlu şu an Edirne'nin merkezinden çıkamamış durumda.

Kaynak

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.