Dünya’da Yaşam Birçok Kez Ortaya Çıkmış Olabilir ​

 Dünya’da Yaşam Birçok Kez Ortaya Çıkmış Olabilir ​

   Gezegenimizde yaşayan her canlı aynı kimyayı paylaşır ve kökenlerinin LUCA’ya dayandığı varsayılır. Bu yüzden yaşamın çok zor bir şekilde ve hemen hemen imkansız bir dizi koşullarda başladığı farz edilir. Kabullenişe göre 4,5 milyar yıllık dünya tarihinde canlılık sadece sadece bir kez ve bu şekilde ortaya çıktı.

   Peki gerçekten öyle mi? Biyolojiciler tarafından yaşamın erken anlarını yeniden yaratmayı amaçlayan basit deneyler bu sanrıyı değiştirdi. Yaşamın ne sihir, ne de nadir bir bileşen değil, sadece basit kimyasal maddeler olduğunu gösterdi.

    Kimyasal olarak kutsanmış ilkel yaşamın sadece bir kez varolmasından ziyade varoluş birçok geçmişe sahip olabilir. Yüzlerce hatta binlerce yıl boyunca farklı formlarda tekrar ve tekrar başlamış, dünyadaki her şeyin kitlesel yok oluşu, dünyayı bugün gördüğümüz şekline getirmiştir. New Scientist dergisine göre gezegenimizde yaşam sadece bir kere oluşmamış olabilir.

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/mg23130870-200-life-evolves-so-easily-that-it-started-not-once-but-many-times/

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.