Deneme İlacı, COVID-19’un Erken Aşamalarını Önemli Ölçüde Engelleyebilir

 Deneme İlacı, COVID-19’un Erken Aşamalarını Önemli Ölçüde Engelleyebilir

SARS-CoV-2 koronavirüs illüstrasyonu.

British Columbia Üniversitesi araştırmacısı Dr. Josef Penninger liderliğindeki uluslararası bir ekip, SARS-CoV-2’nin konakçılarına bulaşmak için kullandığı hücresel kapıyı etkili bir şekilde engelleyen bir deneme ilacı buldu.

Cell Dergisinde yayınlanan bulgular, 2 Nisan itibariyle 981.000’den fazla insanı etkileyen ve dünya çapında 50.000 kişinin canını alan yeni tip koronavirüsün erken aşamadaki enfeksiyonunu durdurabilecek bir tedavi olacağının sözünü veriyor.

Çalışma, COVID-19’a neden olan virüs SARS-CoV-2’nin ve hücresel düzeyde etkileşimlerinin yanı sıra virüsün kan damarlarını ve böbrekleri nasıl enfekte edebileceğine dair yeni bilgiler sunuyor.

“Sonuçlarımızın, bu benzeri görülmemiş pandeminin tedavisi için yeni bir ilacın geliştirilmesinde etkileri olduğunu umuyoruz,” diyor Profesör Penninger.

ACE2(hücre zarının yüzeyindeki bir protein), bu salgında SARS-CoV-2 için anahtar reseptör olduğu belirtiliyor. Daha önceki çalışmalarda, Penninger ve meslektaşları ilk olarak ACE2’yi belirledi ve canlı organizmalarda ACE2’nin 2003 yılında küresel bir tehdit olarak kabul edilen ve viral solunum hastalığı olan SARS için anahtar reseptör olduğunu buldular. Ayrıca o ve ekibi, proteinin hem kardiyovasküler hastalıklar hem de akciğer yetmezliği ile ilgili ilişkisini buldu.

COVID-19 salgını dünya çapında yayılmaya devam ederken, klinik olarak kanıtlanmış bir antiviral tedavinin veya özellikle kritik SARS-CoV-2 reseptörü ACE2’yi moleküler düzeyde hedefleyen bir tedavinin olmaması, sağlık hizmeti sağlayıcıları için onu önemsiz hale getiriyor.

“Yeni çalışmamız, APN01 (insan rekombinant çözünür anjiyotensin dönüştürücü enzim 2-hrsACE2) adı verilen bir ilacın yakında Avrupa biyoteknoloji şirketi Apeiron Biologics tarafından klinik çalışmalarda test edileceğinin çok gerekli doğrudan kanıtlarını sağlıyor. Bu ilaç COVID-19 için antiviral bir terapi,” diyor Prof. Dr. Art Slutsky.

Mevcut çalışmada analiz edilen hücre kültürlerinde hrsACE2, koronavirüs yükünü 1.000-5.000 faktör ile inhibe etti. Araştırmacılar, insan kan damarı ve böbreklerinin (insan kök hücrelerinden yetiştirilen organoidler) kopyalarında virüsün bu dokularda doğrudan enfekte olabileceğini ve çoğalabildiğini gösterdi. Bu, hastalığın gelişimi ve ciddi COVID-19 vakalarının çoklu organ yetmezliği ve kardiyovasküler hasar kanıtı ile ortaya çıkması hakkında önemli bilgiler sağlar. Klinik derecedeki hrcACE2 ayrıca bu tasarlanmış insan dokularındaki SARS-CoV-2 enfeksiyonunu da azalttığı gözlemlendi.

“Organoidler kullanmak, diğer hastalıklar için halihazırda kullanılmakta olan veya tedavi edilmeye yakın olan hastalıkları çok çevik bir şekilde test etmemizi sağlar. Zamanın kısa olduğu bu anlarda insan organoidleri, yeni ilaçları test etmek için harcayacağımız zamandan tasarruf sağlar,” diyor Profesör Núria Montserrat.

Penninger, “COVID-19’a neden olan virüs, ilk SARS virüsüne yakın bir kardeştir,” diyor ve ekliyor. “Önceki çalışmalarımız ACE2’yi giriş kapısı olarak hızlıca tespit etmeye yardımcı oldu, bu da hastalığın birçok yönden açıklanmasını sağladı. Şimdi biz ACE2’nin çözünür bir formunun virüsü yakalayabileceğini ve virüsün bizi enfekte etmekte kullandığı kapıyı hedefleyebileceğini biliyoruz. Bu bize korkunç salgın için bir umut veriyor,” diyor.

KAYNAK: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200402144526.htm

 

Buket Erdemli

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.