Dejavu nedir? Neden ve Nasıl Gerçekleşir?

 Dejavu nedir? Neden ve Nasıl Gerçekleşir?

Dejavu olarak adlandırılan bu his, hepimizin başına gelmiştir. Araştırmalara göre de insanların 3’te 2’si bir kez de olsa dejavu hissini yaşıyorlar. 

Dejavu nedir? Neden kaynaklanır?

Fransızca’da déjà (daha önceden) ve voir (görmek) kelimelerinden oluşan, Déjà vu (deja vü), yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu, anı daha önceden yaşamışlık hâline denir. Deja vu normal şartlarda bir hastalık değildir. Yapılan çeşitli araştırmalara göre, Deja vu beynin işleyişindeki küçük bir anomaliden kaynaklanmaktadır ve bu duygunun ara ara yaşanması dejavu hastası olduğunuz anlamına gelmez ancak, bu hissiyat sürekli olarak tekrarlanıyorsa o zaman hastalıktan şüphelenilebilir.

İlk defa 1876 yılında, Fransız Fizikçi Emile Boiraç tarafından kullanılan 'deja vu' kavramı; bilim literatüründe ise 1928 yılında, Edward Titchener'in 'Bir Psikoloji Kitabı' adlı eserinde tanımlanmıştır.

Deja vu, bilimsel olarak beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha ufak bir zaman farkıyla çalışmasıdır. Bir taraf, olayı öteki taraftan daha önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayı daha önceden yaşamış gibi olur. Başka bir deyişle; Bu olay, beyindeki küçük bir sapmadan kaynaklanır. 

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.