COVID-19 İle Enfekte Olan Hamile Kadınlar Genellikle Belirti Göstermiyor

 COVID-19 İle Enfekte Olan Hamile Kadınlar Genellikle Belirti Göstermiyor

(Görsel: Pressmaster/Shutterstock)

New York’taki iki hastaneye başvuran hamile hastaların yaklaşık yüzde 14’ünün daha sonra solunum yolu hastalığı Covid-19’dan sorumlu virüs olan SARS-CoV-2’nin belirti göstermeden taşıyıcıları olduğu bulundu.

New York, şu anda toplam ABD ölüm oranlarının yaklaşık dörtte birinin görüldüğü, dünyanın en hit şehirlerinden biri. Covid-19’lu hamile bir hastanın ilk vakası yaklaşık bir ay önce eyalette bildirildi ve o zamandan beri araştırmacılar başlangıçta belirti göstermeyen ancak semptomları gelişen ve doğumdan sonra SARS-CoV-2 pozitif test edilen iki kadın bildirdiler. Ardından doktorları hastaneye kabul edilen hamile hastalar üzerinde evrensel test önlemleri uygulamaya yönlendirdiler.

22 Mart ve 4 Nisan tarihleri ​​arasında 215 hamile kadın, çoğu doğum sırasında kabul edilen New York-Presbiteryen Allen Hastanesi ve Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nde bebek doğurdu. Girişte her hasta Covid-19 semptomları açısından tarandı ve sadece dördü (yüzde 2’den az) ateş veya Covid-19 ile ilişkili diğer semptomlar ile başvurdu. Dördü daha sonra virüs için pozitif test edildi. Diğer 211 hastada ateş yoktu ve başka şekilde belirti göstermiyorlardı. Araştırmacılar daha sonra 210’una test uyguladı ve 29’un (yaklaşık yüzde 14) virüs için pozitif olduğunu anladı.

Kısacası, koronavirüs teşhisi konulan 33 kadından 29’u (yaklaşık yüzde 88) bir belirti göstermiyordu. Bu kadınlardan üçünün doğumdan önce ateşi çıkmış ve ikisi rahimin delikli olduğu gebeliğin bir komplikasyonu olan endomyometrit için antibiyotik almıştı. Başka bir hastada Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle ateş gelişirken, başlangıçta virüs için negatif test edilen hastalardan üçte biri sonradan semptom geliştirdi ve üç gün sonra pozitif test sonucuna ulaşıldı.

 

Doğum için başvuran 215 gebe hastanın semptom durumu ve SARS-CoV-2 test sonuçları.  NEJM

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), gebe insanların hastalanma veya ciddi bir hastalık geliştirme şansının daha yüksek olup olmadığını bilmese de, olmayanlarla aynı risklere sahip olduklarını gözlemledi. Vücuttaki değişiklikler bazı enfeksiyon riskini artırabilir ve Covid-19 ile ilgili diğer virüsler için ciddi hastalık riskini yükseltebilir. Ultrasonlar ve kontroller gibi hamilelik sırasında gerekli muayene sayısı göz önüne alındığında, hamile hastaların enfeksiyon olma riski daha yüksek olabilir. Çin’de yapılan küçük bir çalışma grubu, hamile insanların virüsü bebeklerine bulaşıp bulaştıramayacağına dair de çelişkili kanıtlar buldu.

New York, ABD’de bildirilen en fazla sayıda Covid-19 vakasına sahiptir ve bu da bulguları daha düşük enfeksiyon riskine sahip diğer ülkelerle genellemeyi zorlaştırmaktadır. Yazarlar bulguların gebe kadınlarda viral enfeksiyon oranlarının izlenmesinin önemini vurguladığını belirtmektedir. Enfeksiyonun olguları yetersiz bildirilebilir ve bu, tespit testlerinin yanlış negatif sonuçlarıyla daha da kötüleşebilir.

“Evrensel bir test yaklaşımının potansiyel faydaları arasında, hastane izolasyon uygulamalarını ve yatak tayinlerini belirlemek, yenidoğan bakımını bilgilendirmek ve kişisel koruyucu ekipmanların kullanımını yönlendirmek için Covid-19 statüsünü kullanma becerisi bulunmaktadır,” New England Tıp Dergisi. “Bu klinik verilere erişim, bu zorlu zamanlarda anneleri, bebekleri ve sağlık ekiplerini korumak için önemli bir fırsat sunuyor.”

 

Kaynak: Pregnant Women Infected With Covid-19 Are Largely Asymptomatic, Study Finds

Sude Toptas

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.