COVID-19 Gıda Yoluyla Bulaşabilir Mi?

 COVID-19 Gıda Yoluyla Bulaşabilir Mi?

Bildirilen hiçbir COVID-19 vakası gıda kontaminasyonu ile ilişkilendirilmemiştir. Bulaşma başlıca enfekte kişilerle yakın temastan kaynaklanmaktadır. Gıda işletmelerine ve tüketicilere tavsiye, iyi hijyen uygulamalarını sürdürmek ve elleri düzenli olarak yıkamaktır.Bunun yanı sıra iyice pişirmek virüsü öldürecektir.

Gıda işletmelerinde yürütülen çalışma prosedürleri, enfekte olmuş işçilerin yiyecekleri işlememesini sağlamalıdır. Personel COVID-19 semptomlarından herhangi birine sahipse çalışmamalıdır. Enfekte bir çalışanın yiyecekle temas halinde olması durumunda, iyi kişisel hijyen uygulamalarına sıkı sıkıya uymadıkları sürece, üzerinde çalıştıkları gıdalara veya gıdayı işledikleri  yüzeylere, öksürme ve hapşırma yoluyla veya elle temas yoluyla virüs bulaştırabilmeleri mümkündür.

Kişisel hijyen uygulamaları:

-Uygun el hijyeni

-Öksürük / soğuk algınlığı hijyen uygulamaları

-Güvenli gıda uygulamaları

-Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınmak

COVID-19’un (koronavirüs) açık gıda yüzeyinde hayatta kalması hakkında şu anda çok az bilimsel bilgi bulunmaktadır. Benzer virüslerle çalışmak, bazı gıda yüzeylerinin virüsün hayatta kalmasına izin vermediğini, ancak bazılarının etkilediğini gösterir.

Bu nedenle, açık yiyecekler (örn. ambalajsız ekmek, kekler, meyve, salata çubukları vb.) etrafında iyi hijyen uygulamalarının sürdürülmesi önemlidir ve bu, yiyeceklerin kirlenme riskini azaltacaktır. İnsanlar açık yiyeceklerin çevresinde her zaman iyi kişisel hijyen uygulamalarına kesinlikle uymalıdır.

Müşterilerin ve gıda işletmelerinin hijyenik bir şekilde davranması beklenmektedir.

COVID-19’un yüzey teması yoluyla bulaşmasını önlemeye yardımcı olmak için, tüm gıda temas yüzeylerinin ve araçlarının sık sık yıkanması ve dezenfekte edilmesi tavsiye edilir.

Yemek servisi çalışanları sık sık el yıkamalı ve eldiven kullanıyorlarsa yiyecek hazırlamadan önce ve sonra değiştirmelilerdir. Yemek servisi çalışanları sayaçların, servis aletlerinin ve çeşni konteynırlarının sık sık temizlenmesini ve dezenfekte edilmesini sağlamalıdır.

Mümkünse, el dezenfektanı gıda tesislerine girip çıkarken tüketicilere sunulmalıdır.

COVID-19’un gıda veya gıda ambalajı yoluyla bulaştığını gösteren herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Gıda işletmelerinin temiz ve sterilize edilmiş tesisleri ve gıda temas yüzeylerini sürdürmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, bir gıda işçisinin tesislerdeki potansiyel enfeksiyonunu takiben, yakın temas halindeki (enfekte bir kişinin 2 metresinde 15 dakikadan fazla zaman geçirmiş olan) iş arkadaşlarının hariç tutulmasıyla birlikte ‘derin temizlik’ önerilmektedir.

COVID-19, gıda veya gıdanın içerisinde bulunan bileşenler yoluyla bulaşmaz. Yüzeyler veya ambalajlar kontamine olsa bile, virüs bu yüzeylerde sadece kısa bir süre hayatta kalacaktır, bu nedenle kontaminasyon(bulaşma) riski yoktur.

KAYNAK: https://www.fda.gov/food/food-safety-during-emergencies/food-safety-and-coronavirus-disease-2019-covid-19 

Ayşenur Gün

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.