COVID-19 Aşısı Olduktan Sonra Yapabileceğimiz Ve Yapamayacağımız Şeyler Neler?

 COVID-19 Aşısı Olduktan Sonra Yapabileceğimiz Ve Yapamayacağımız Şeyler Neler?

İngiltere koronavirüs aşılarını doldurma işlemlerine başladı, Amerika ise ihtiyacı olan kişilere ilk dozu enjekte etmekten sadece birkaç gün uzakta.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Genel Müdürü’nün geçen hafta bir medya brifinginde  (bir konuda, yetkili birine ya da yetkililere, özet bilgi verilen toplantı) COVID-19 ‘a karşı bu kritik savaşta aşıların dünya adına önemli bir bilimsel adım olduğunu, aşılar üzerindeki sürecin bizlere bir ilerleme gösterdiğini ve tünelin sonundaki ışığı şu anda görebildiklerini bizlere aktarmış.

Fakat Ohio State Üniversitesi Wexner Tıp Merkezinde bulaşıcı hastalık eczacısı Debra Goff, Bussiness Insider’a verdiği demeçte şöyle söylüyor: ” Aşının alınması, senin koronavirüsten önceki yaşamındaki günlük aktivitelerini devam ettirebilmen anlamına gelmez, en azından başlangıç için.”. Goff ayrıca şunları da ekliyor: “Bence insanların algısı şu yönde; biz aşı olup güvende olacağız, sonunda maske takmayı, sosyal mesafeyi ve bütün bu durumları bitirebileceğiz fakat gerçek olan bu değil.”

Gerçek şu ki; aşının aşılanan insanların kendi çevresindeki insanları ne kadar iyi koruduğunu öğrenmek ve muhtemelen bizi koruyan şeyleri en azından bırakabilmemize izin vermesi adına bir sürü bağışıklığı seviyesine ulaşmak zaman alacaktır.

Goff‘a göre bir aşı COVID‘den önceki yaşantımız için bize yardım edecek ilk adım ama bu aşı tüm bu olanların sonu değil. Aşı olduktan sonra yapabileceğimiz ve yapamayacağımız şeyler neler?

Geleceğin için geçici planlar yapmaya başlayabilirsin

Uzmanlar 2021’in baharında COVID-19‘dan önceki yaşamı sürdürmeye başlanacağını ve 2021 yılının sonuna kadar eski normale yaklaşılacağını tahmin ettiler.

Kapalı alanda ve maskesiz bir etkinliğine ev sahipliği yapmayı planlamak zor. Bu, aşı uygulaması esnasında insanların dikkatli olma hususunda nasıl olduklarına ve mümkün olduğunda kaç tane insanın aşıyı yaptırmaya istekli olduğuna bağlı.

Fauci ve Bill Gates geçen ay Microsoft kurucusu aktris Rashida Jones ile bir podcastte şu konuda hemfikir olduklarını belirttiler ve Bill Gates şunları söyledi: “Bütün dünya sürü bağışıklığı seviyesine ulaşana kadar yaşam %100 normal olmayacak. Eğer biz dünyanın herhangi bir yerinde hala hastalığı barındırıyorsak; eğlence mekanlarının açılması, büyük spor olaylarını yapılması gibi şeyleri yapabilmemiz bana göre anlaşılır değil çünkü Avustralya, Güney Kore gibi yerlerde yeniden enfeksiyon riski ortaya çıkacak. Yani tamamen normale dönüp dönemeyeceğimizden emin değilim.”

●Maske takmayı ve sosyal mesafeyi bırakmamalısın

Biz aşı insanları asemptomatik hastalık edinmeden korur mu ve sessizce yayılır mı henüz bilmiyoruz. Goff’a göre şu an için maske takmaya devam etmek ve fiziksel mesafeyi korumak gerekli. Aşının ilk dozunu aldıktan sonra koronavirüse karşı etkili hâle gelmesi 10 ila 12 gün arasında zaman almakta hatta bundan sonra, aşının yalnızca %52’si etkilidir ki 3- 4 hafta sonra 2. dozu alana kadar tam anlamıyla ( %95 civarı ) etkili hâle ulaşmaz. Sonuç olarak aşı %100 etkili değildir, enjeksiyonun her iki dozunu aldıktan sonra hâlâ COVID-19‘ a yakalanma şansınız var.

Henüz kalabalık ortamlara karışmaya ve toplanmaya başlamamalısın

Şu anda diğer insanlarla toplanmak, riskli bir durum sen aşılanmış olsan bile çünkü bilmedende olsa aşılanmamış olanlara virüsü bulaştırabilirsin. Ancak aşının aktarıma karşı koruyup korumadığını (bazı araştırmacılar şu anda araştırıyorlar) öğrendiğimizde bu durum daha az riskli olacaktır. Ek olarak daha fazla insan aşılandıkça, bizler daha fazla bilgi edineceğiz. Bu arada maskesiz kapalı alanda kalmak riskli ki iyi havalandırılmayan alanlarda virüs kaldığında ve yayıldığında virüsün küçük aerosol yoluyla iletilebilmesi (sadece solunum damlacıkları değil ) mümkün. Bu yüzden sen aşılanmış olsan bile çoğu insan aşılanana kadar, bu gibi durumlar hızlı yayılmayı besleyebilir.

Here’s What You Can (And Can’t) Do Once You’ve Got Your COVID Vaccine

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.