Çin, Kendi Geliştirdiği Aşıların Yüksek Koruma Sağlamadığını Açıkladı

 Çin, Kendi Geliştirdiği Aşıların Yüksek Koruma Sağlamadığını Açıkladı

Çin Hastalık Kontrol Merkezi’nden 10 Nisan Cumartesi günü gerçekleşen konferansta bir itiraf geldi. Yetkililer, Çin aşılarının etkisinin yüksek olmadığını söyledi ve bu aşıların daha etkili olabilmesi için hükümetin birkaç aşıyı karıştırıp daha güçlü hale gelmesini  hedeflediğini açıkladı.

Çin Hastalık Kontrol Merkezi direktörü Gao Fu, konferansta Çin aşılarının “çok yüksek koruma oranlarına sahip olmadığını” söyledi. Çin milyonlarca aşıyı farklı  ülkelere yollarken aynı zamanda Batıda Pfizer’ın geliştirmiş olduğu  mRNA yöntemiyle koruma sağlayan Biontech aşısı hakkında da insanlarda şüphe uyandıran açıklamalar yapmıştı.

Basın toplantısında konuşan Gao Fu, “Aşılama süreci için farklı teknik hatlardan farklı aşıları kullanıp kullanmayacağımız artık resmi olarak değerlendiriliyor,” sözlerine yer verdi.

Ertesi günü gerçekleşen başka bir konferans sonrası yetkililer, Gao Fu’nun açıklamaları hakkında sorulan sorulara cevap vermedi. Fakat mRNA  tabanlı aşılar üzerinde çalıştıklarını belirttiler. Aşı üreticisi olan Sinovac şirketinden bir yetkili, aşının etkinliğinin; insanın yaşına, virüsün türüne ve çeşitli faktörlere göre değişebileceğini kabul etti.

Uzmanlar, aşıların karıştırılması veya sıralı aşılamanın etkinliği artırabileceğini söylüyor. Britanya’daki araştırmacılar, Pfizer-BioNTech ve geleneksel AstraZeneca aşısının olası bir kombinasyonunu inceliyorlar.

Çin Dışişleri Bakanlığına göre, devlete ait iki ilaç üreticisi olan Sinovac ve Sinopharm tarafından yapılan aşılar Meksika, Türkiye, Endonezya, Macaristan ve Brezilya 22 ülkeye ihraç edildi.

 Gao Fu “Herkes mRNA aşılarının insanlık için sağlayabileceği faydaları göz önünde bulundurmalıdır,” dedi. “Halihazırda birkaç çeşit aşıya sahibiz, bunu dikkatle takip etmeli ve görmezden gelmemeliyiz,” açıklamasında bulundu. Gao daha önceki açıklamalarında mRNA tabanlı aşıların güvenli olmadığı hakkında şüphelerini dile getirmişti.

Bu açıklamalar, ülkemizde de yaygın olan ve birçok insana uygulanan Sinovac aşısı hakkında şüpheler uyandırdı. Bu haberlerden sonra insanlar Biontech aşısına yönelebilir.

 

Kaynak:

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.