Çikolata, Kahve, Çay ve Çinko Sizi Daha Sağlıklı Biri Yapabilir Mi?

 Çikolata, Kahve, Çay ve Çinko Sizi Daha Sağlıklı Biri Yapabilir Mi?

Yaşlanma ve düşük bir yaşam beklentisi kısmen de olsa oksidatif strese (serbest radikal seviyesinin antioksidan seviyesine göre artması ve serbest radikallerin hücrelerde oksidatif hasarlara yol açması) neden olabiliyor.

ABD’li araştırmacılar ile birlikte Erlangen-Nürnberg Friedrich Alexander Üniversitesindeki (FAU) Biyoinorganik kimya kürsüsünden Prof.Dr. Ivana Ivonovi-Burmazovi liderliğindeki araştırmacılardan oluşan bir ekip, çinkonun oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olan organik bir molekülü aktive edebileceğini keşfetti.

Çinko, sağlıklı kalmamız için ihtiyacımız olan bir iz mineralidir.(vücüdün tam kapasite çalışması için çok az miktarda ihtiyaç duyduğu mineraller)

ABD Alabama’da bulunan Auburn Üniversitesinden Prof.Dr.Christian Goldsmith ile birlikte çalışan FAU araştırmacıları çinkonun, şarap,kahve,çay ve çikolata gibi gıda maddelerinde bulunan bir bileşenle birlikte alındığında oksidatif stresten sorumlu süperokside karşı koruyabildiğini keşfettiler.

Bu bileşen, polifenollerde bulunan bir hidrokinon grubu , diğer bir deyişle koku ve tattan sorumlu bitki maddeleridir. Çinko, hidrokinon gruplarını aktive eder, insan vücudunun kendi biyomoleküllerine, insan genomuyla birlikte proteinlere veya lipitlere zarar veren bir insan hücresi solunumunun yan ürünü olan süperokside, karşı doğal koruma sağlar. Süperoksidin yaşlanma sürecinde inflamasyon (iltihap) ,kanser ve nörodejeneratif(Alzheimer, Parkinson vb.) hastalıklar gibi bir dizi hastalıkta rol oynadığı düşünülmektedir.

Süperokside karşı yeni metal kompleksi;

Hidrokinon tek başına süperoksidi parçalayamaz. Ancak çinko ve hidrokinon birleşirse, bir süperoksit dismutaz enzimini (SOD) taklit eden bir metal kompleksi oluşur. Bu enzimler antioksidatif etkiye sahiptirler ve vücudu oksidasyonun sebep olduğu bozunma işlemlerinden korurlar. Bu şekilde süperoksit metabolize edilebilir ve önlenen organizmaya zarar verebilir bunun sonucu olarak oksidatif stresten kaçınılır.

Eklenen çinko ile çikolata, kahve vb.;

İlk olarak,bu enzimin işlevi,manganez,demir,bakır veya nikel gibi redoks-aktif geçiş metallerine geri dönülmeden kopyalanmıştır.

Metaller de antioksidan etkiye sahip olabilirken,herhangi bir olumlu etkileri hızla çok fazla alınırsa onlar bile oksidatif stresin artmasına sebep olabilirler. Çinko yukarıda bahsedilen geçiş metallerinden çok daha az toksiktir ve yeni ilaçların veya takviyelerin önemli ölçüde daha az yan etki ile oluşturulmasını mümkün kılar. Tüketicinin sağlığını arttırmak için doğal olarak hidrokinon içeren gıdaya çinko ilave etmek de mantıklı olacaktır. Ivana Ivanovi-Burmazovi “Şarap,kahve,çay veya çikolatanın eklenmiş çinko ile gelecekte de mevcut olması kesinlikle mümkündür. Bununla birlikte, herhangi bir alkol içeriği bu kombinasyonun olumlu etkilerini ortadan kaldırabilir.” diye vurguluyor.

Kaynak

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.