Çernobil’in Çevresindeki Orman Yangını Sebebiyle Radyasyon 16 Kat Arttı!

 Çernobil’in Çevresindeki Orman Yangını Sebebiyle Radyasyon 16 Kat Arttı!

30 yıldan fazla süredir Çernobil felaketinin yaşandığı alan insanların ziyareti için güvenliydi. Fakat yakın zamanda yaşanan orman yangını bölgenin radyasyon seviyesinin tam 16 kat artmasına sebep oldu.

Yaşanan bu yangın Çernobil’de bulunan 30 kilometrelik dışlama bölgesinin içine aldığı ormanda yer alan ağaç gövdelerinde, yapraklarda ve toprakta saklı kalan radyasyonu açığa çıkarttı. Önceden kısa aralıklarla bu ormanlarda dolaşmak nispeten güvenliyken bir yangın sonrası bu önemli ölçüde değişebilir.

AP’den gelen bir rapora göre, yangın 4 Nisan Cumartesi günü Volodymyrivka köyü yakınlarında başladı ve yaklaşık 100 hektardan fazla (yaklaşık 25 dönüm) alanı kapsayacak şekilde yayıldı. Daha da kötüsü yangın bilerek başlatılmış gibi görünüyor.

Pazartesi günü, aynı bölgede iki ayrı yangın devam ederken olay yerine 100’den fazla itfaiyeci çağrıldı. Aynı zamanda, havadan yardım sağlamak için uçak ve helikopterler de çağrıldı.

5 Nisan 2020’de çekilen ve hala yanan yangını gösteren fotoğraf. (Yaroslav Emelianenko/AFP)

Yangının merkezine yakın okunan radyasyon değerleri normalde saatte  0.4  microsievert seviyesindeyken yangın sonrası 2.3 değerini gösterdi. İnsanlar için maksimum güvenli seviye ise 0.5.

Yıkım çok geniş alanı kapladı ve sonuç olarak bir çok radyoaktif izotop açığa çıktı. Ancak Ukraynalı yetkililer hala yangına uzak bulunan yerleşim yerlerinin güvende olduğunu vurguluyordu.

Ukrayna’daki ekolojik denetim hizmetinin başkanı Yegor Firsov’a göre, Kiev’de ve orijinal elektrik sahasından 100 kilometredeki yerleşim yerlerinde dışarı çıkmak ve pencereleri açmak güvenli.

Uzmanlar, birkaç yıldır Çernobil çevresindeki orman yangınlarının tehlikeleri konusunda uyarıyorlar. Yetkililer bölgeye erişim için daha güçlü kısıtlamalar ve kundaklama girişiminde bulunanlar için daha sert para cezaları istiyorlar.

 

Kaynak: Forest Fires Around Chernobyl Have Pushed Radiation to 16 Times Normal Levels

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.