Çernobil’i Aydınlatan Güneş: Enerji Santrali

 Çernobil’i Aydınlatan Güneş: Enerji Santrali

Dünyanın en yıkıcı etkilerini gördüğümüz nükleer felaketten 32 yıl sonra bölge yaralarını iyileştirmeye başlıyor. İki büyük enerji şirketi geçtiğimiz günlerde, Ukrayna’nın enerji şebekesini daha yenilenebilir kaynaklara dönüştürmek amacıyla Çernobil’in radyoaktif, sınırlanmış bölgesinde inşa edilen binlerce yeni güneş panelini gösterdi.

Planı, ilk olarak 2016 yılında açıklanmış ve üç yıldır Rusya’dan doğal gaz almayı bırakan Ukrayna’nın, enerji açığını kapatmak için yeni bir yolu olarak görülmüştü. Yaklaşık 3800 güneş paneli, 2000 daire için yeterli enerji üretecek olan, büyük ölçüde yaşanamaz, 1,6 hektarlık (4 dönümlük) kontamine alanda bulunuyor. Ayrıca santral konum olarak da kalan radyasyonunun çevreye ve atmosfere salınımını sınırlandırmak için dev bir metal-beton lahit içine gömülmüş olan, 1986 erimesinden sorumlu eski elektrik santraline kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Alman temiz enerji şirketi Enerparc AG ve Ukraynalı mühendislik firması Rodina Energy Group Ltd, 1,2 milyon dolar maliyetle, 100 megawatt civarında üretilecek 99 milyon euro daha yatırım yapmayı planlıyorlar.

Santral sadece elektrik şebekesini beslemekle kalmayıp, aynı zamanda Ukrayna’ya kilowatt-saat başına 15 euro sent karşılığında önümüzdeki 12 yıl için elektrik karşılayacak ki bu Avrupa ortalamasından neredeyse yüzde 50 daha fazla.

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.