Bu Yeni Kan Testi Sayesinde, Kanseri Seneler Önce Tespit Etmek Mümkün Olabilir

 Bu Yeni Kan Testi Sayesinde, Kanseri Seneler Önce Tespit Etmek Mümkün Olabilir

The Guardian’ın haberine göre, Çinli araştırmacılardan oluşan bir ekip yeni kan testlerinin, hiçbir semptom göstermeyen deneklerin %95’inde kanseri tespit edebileceğini iddia ediyor.

Bu hafta Nature Communications dergisinde ayrıntılı olarak yayımlandığı üzere, araştırma ekibi “geleneksel tanıdan 4 yıl öncesine kadar DNA-metilasyon bazlı bir kan testi sayesinde” beş kanser türünün izlerini tespit edebildi.

Ekip 2007-2014 yılları arasında, örnek alındığı sırada beş kanser çeşidinden herhangi birisini geçirmemiş Çin vatandaşlarından 414 adet kan numunesi topladı. Numunelerin alınmasından itibaren en az dört yıl içinde kanser atlatan hastalardan ise 191 numune toplandı. 223 numune ise, kan bankalarında bulunan, beş kanser çeşidinin herhangi birini atlatmış hastalardan toplandı.

Kolayca söyleyecek olursak, sonuçlar ilginçti. Araştırmacıların testi, daha önce kanser teşhisi konan hastaların yüzde 88’inde ve daha sonra kanser teşhisi konan hastaların yüzde 95’inde kanseri tespit edebildi. Ayrıca, test kanser olmayanları da yüzde 96 oranında tespit edebildi.

California Üniversitesi, San Diego’da Biyomühendislik Bölüm Başkanı ve ayrıca yardımcı yazar olan Kun Zhang, NBC’ye “Bu testi ucuz ve kliniklerde kullanılabilecek, ticari bir ürüne dönüştürüyoruz.” dedi.

Araştırmacılar ayrıca önemli bir farklılık yarattı: Kan testi kanseri tam anlamıyla öngöremedi, fakat henüz semptom gösteremeyecek kadar gelişmemiş olan kanserli büyümelerin kanıtına erkenden ulaşabildi.

Bu kanıt, “metil grupları” adı verilen ve kan plazmasının içinde bulunan DNA’nın belirli bölgelerinde tespit edilebiliyor. Araştırmacılar, yaptıkları bilgisayar işlemleri sayesinde, kanda bulunabilecek sahte metil gruplarının dolaşıp dolaşmadığını tespit edebildiler.

Bu yeni test bazı kısıtlamalara da sahip. Örneğin, test hastaya bu 5 kanser türünün hangisine sahip olduğunu söyleyemiyor. Bunu öğrenmek için ilave testlerin yapılması gerekiyor.

 

Kaynak: NEW BLOOD TEST APPEARS TO DETECT CANCER YEARS BEFORE SYMPTOMS

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.