Bu Esnek Robot Bir Bitki Gibi Büyüyebilir

 Bu Esnek Robot Bir Bitki Gibi Büyüyebilir

Ya irade ile büyüyebilseydin?

Kilerdeki en üst rafa ulaşmak için kollarınızı uzatın ya da bacaklarınızı hala sığmadığınız pantolonlara uyacak şekilde uzatın ancak daha sonra rahat koltuklar veya sıkışık uçak koltukları için normal bedeninize geri dönün.

Biz insanlar hala bu tür bir süper güce sahip değilken robotlar sahip. Aslında, MIT’li bilim insanları, tıpkı bir bitki gibi büyüyebilen bir robot geliştirdiler.

MIT araştırmacıları, üniversiteden yapılan bir basın açıklamasına göre, Kasım ayında IEEE Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı’nda yeni büyüyen robotlarını sundular. Robot, dönüp bükülmek için yeterince esnek, ağır yükleri destekleyecek ve parçaları dar alanlarda monte edecek kadar sağlam ve güçlü olan zincir benzeri bir eklentiye sahiptir.

Sürüme göre, robot, uzun bir rafın arkasından bir nesneyi almak veya bir yağ kapağını çıkarmak ve bir araba motorunun parçaları etrafında manevra yapmak gibi ihtiyaç duyan projeleri üstlenecek şekilde uzantısını genişletebilir.

MIT’de makine mühendisliği profesörü olan Harry Asada, robotun bir arabadaki yağı değiştirebilecek kadar gelişmiş olduğunu söyledi. Ancak bu büyüme ve dönme yeteneği olmadan zorlu bir iş.

MIT’nin basın açıklamasında Asada, “Motor tavanını açtıktan sonra, yağ filtresine ulaşmak için sola ve sağa keskin dönüşler yapacak kadar esnek olmalısınız” dedi. “Ve sonra yağ filtresi kapağını çıkarmak için yeterince güçlü olmalısınız.”

Nasıl tasarlandı?

Mühendisler, bitkilerin akışkanlaştırılmış besinleri gövdelerinin ucuna taşıyarak nasıl büyüdüklerini göz önünde bulundurarak robotun uzatılabilir eklentisini bitkileri düşünerek tasarladılar. Bu sıvı daha sonra, adım adım destekleyici bir gövde oluşturmak için katı bir malzemeye dönüşür.

Benzer şekilde, bu robot, bir bisiklet zincirine benzeyen bir “büyüme noktasına” sahiptir. TechCrunch’tan gelen habere göre, robot sahip olduğu ekleri içeri çekip bir yerde gevşek bir şekilde paketleyebilir ve ardından gerektiğinde yeniden büyütebilir.

 

Kaynak:  

Özlem Gizem Çataltepe

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.