Bu Çipin Üzerindeki Mikro Laboratuvar, Kan Grubunu Dakikalar İçinde Tespit Ediyor

 Bu Çipin Üzerindeki Mikro Laboratuvar, Kan Grubunu Dakikalar İçinde Tespit Ediyor
Kan nakli, fazla kan kaybetmiş bir bireye hemen yapılırsa potansiyel olarak hayat kurtarıcı bir müdahale olur. 

Dört ana kan grubu vardır; A, B, AB ve 0. Bu gruplar, hücrelerin A antijeni ve B antijeni adı verilen yapıları içerip içermediğine göre farklılık gösterir. Ayrıca kan grupları, kırmızı kan hücrelerinde D antijeni bulunup bulunmadığına göre de negatif ve pozitif gibi tekrar gruplandırılır. Tıp uzmanları hastaya kan grubunu genellikle A ve B antijenlerine karşı antikorlar içeren testler kullanarak söyler. Bu antikorlar karşılık gelen antijenleri tanıdıklarında, kan hücrelerinin eşleşip kümelenmesine ve kanın pıhtılaşmasına sebep olurlar. Böylece, spesifik antijen-antikor kombinasyonları sayesinde kan grupları tespit edilmiş olur.

Yine de bu kavram basit gibi görünse de, gerekli ekipmanlar ve teknikler fazlasıyla özeldir. Dolayısıyla, testler taşınabilir olmamakla beraber kullanan personeller nedeniyle yüksek maliyete sebep oluyor ve test sonuçlarının çıkması neredeyse yarım saatten fazla sürüyor. Bu sebepler acil durumlarda bazı sorunların yaşanmasına sebebiyet veriyor.

Bu sorunları çözmeyi amaçlayan, Tokyo Bilim Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Ken Yamamoto ve Dr. Masahiro Motosuke liderliğindeki ekip, hastanın kan grubunu hızlıca ve güvenilir bir şekilde saptamayı sağlayan tam otomatik bir çip geliştirdi.

 

Bu çip, kan örneğinin sonuç elde edene kadar sırayla işlenerek dolaştığı, çeşitli bölmelere sahip bir mikro boyutta laboratuvar içerir. Kullanıcının işlemi başlatmak için çipin üzerine az miktarda kanı eklemesi, ve düğmeye basması gerekmektedir. Daha sonra ise tek yapması gereken beklemek!

Çipin içinde kanın karşılaşacağı ilk işlem seyreltik tuzlu su çözeltisi ile seyreltilmesi ve iyice karışması için hava kabarcıklarının eklenmesidir. Seyreltilmiş kan daha sonra bir homojenleştiriciye taşınır ve burada daha yoğun hareket eden kabarcıklarla karışır ve bu sayede homojen bir çözelti elde edilir. Daha sonra, homojenize kan dört farklı dedektör bölmesine girer. İki bölme, A ve B antijenlerini tespit edebilen reaktifler içerir. Üçüncü bölme ise D antijenlerini tespit eden reaktifler içerir; dördüncü bölme ise sadece homojenize edilmiş kanı bulundurur ve kullanıcının herhangi bir sonuç gözlemlememesi gereken bir kontrol bölmesi görevi görür. Antijen-Antikor eşleşmesi daha önce de belirttiğimiz gibi kanın pıhtılaşmasına sebep olur bu sayede kullanıcı bölmelerde meydana gelen pıhtılaşmalara bakarak kan grubunu ve negatif/pozitiflik durumunu gözlemleyebilir.

Dahası kullanıcı sonuçları okumak için herhangi bir özel ekipmana ihtiyaç duymaz. Bu dedektör bölmeleri kullanıcının pıhtılaşmış kanı çıplak gözle rahatça gözlemlemesine olanak sağlayan bir tasarıma sahiptir. Ayrıca bu çip en zayıf pıhtılaşmayı algılayabilecek hassaslığa sahip.

Test sırasında, araştırma ekibi 10 farklı kan numunesi taradı ve bu on numunenin tamamı için doğru sonuçlar elde etti.

Bir numunenin kan grubunu belirlemek için gereken süre ise sadece beş dakika!

 

Kaynak: A micro-lab on a chip detects blood type within minutes

 

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.