Bombardımancı Böceğin Zararlı Spreyi

 Bombardımancı Böceğin Zararlı Spreyi

p-benzokinon. (Görsel: Wikipedia)

Topçu böcekleri, aynı zamanda bombardımancı böcek de denir, toplamda 500’den fazla tür içerir. Brachinini, Paussini, Ozaenini ve Metriini oymaklarında bulunan, rahatsız edildiklerinde patlama sesiyle birlikte karın uçlarından püskürttükleri sıcak ve zararlı bir kimyasal yoluyla tepki gösteren, isimlerinin de kaynağı olan bu savunma mekanizmasıyla ünlenmiş, Carabidae familyasına mensup kın kanatlılardır.

Görsel: Wikipedia

Bombardımancı böcek, bir saldırgan olması halinde karnındaki bir kesede bulunan p-hidrokinon ve hidrojen peroksiti bir başka kesede bulunan enzimlerle karıştırır. Enzimler hidrojen peroksiti oksijene dönüştürür, bu da p-hidrokinonları p-benzokinonlara yükseltger. Kaynamayla birlikte kötü kokulu sıvı ani buharlaşmayla kısmen gaz haline geçer (1/5 oranında) ve hışırtılı bir patlama sesiyle çıkış kapakçığından patlayarak dışarı çıkar. p-benzokinon püskürterek kendini savunur. Reaktif maddelerin tepkime odasına girmeleri ve daha sonra fışkırarak çıkması 70 titreşim darbesinde gelişirken, saniyede 500 darbeyi bulmaktadır. Tüm olay dizisi saniyenin küçük bir kısmında gerçekleşmektedir.

Topçu böcekleri tehlike anında genellikle gövdelerini tam olarak tehdit oluşturan canlıya doğru çevirerek hedefin üzerine doğru saldırısını yapar. Bazı Afrika topçu böceklerinde bez açıklığı canlının bacakları arasında 270 derece alanda dönerek sıvıyı geniş bir aralıkta ve hedefi önemli bir doğruluk payıyla bularak boşaltır.

Topçu böcekleri Antartika dışında diğer bütün kıtalarda yaşamaktadır. Genellikle ılıman bölgelerdeki ağaçlık alanlarda ve otlaklarda yaşarlar. Yumurtalarını bırakmak için nemli yerlere giderler. Topçu böceklerinin larvaları da dahil pek çoğu etçildir. Genellikle geceleri avlanırlar ve yemek aramadıkları zamanlarda kendi türleriyle bir araya toplanırlar.

 

Kaynak:

Funda Çet

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.