Bir Nesneyi Kavrama Gücünüz Sağlığınız Hakkında Çok Şey Söylüyor

 Bir Nesneyi Kavrama Gücünüz Sağlığınız Hakkında Çok Şey Söylüyor

Bunu daha önce hiç düşünmemiş olabilirsiniz, fakat bir insanın tokalaşırken uyguladığı güç, size o kişi hakkında tahmin ettiğinizden çok daha fazla bilgi edinmenize yardım edebilir. Bir insanın sağlık durumu ve gerçek fiziksel yaşı hakkında bilgiler edinirken, kavrama gücünün önemli bir gösterge olduğu; ayrıca, ortalamanın altında olan bir kavrama gücünün de ciddi gizli sağlık sorunlarına işaret edebileceği ortaya çıktı. Aşağıdaki makalede Adam Taylor bu konu hakkındaki derin bilgilerini bizimle paylaşıyor. 

Adam Taylor – Lancaster Üniversitesi Klinik Anatomi Öğrenme Merkezi Profesörü ve Direktörü

İnsan eli gerçekten de vücudun olağanüstü bir uzvudur. Bir şeyleri fırlatıp, yakalayıp, toplayıp, bir yere tırmanmamıza olanak sağladığı gibi; sağlık durumumuzun ölçülmesine de katkıda bulunur. Araştırmacılar, bir kişinin bir nesneyi kavrarken üretebileceği kuvvet miktarını belirleyen el-kavrama gücünü kullanarak, kişinin dayanıklılığını ve yaşlanma oranını anlamakla kalmaz, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi bazı sağlık sorunlarını da teşhis edebilir. Kavrama gücü genelde, bir kişinin bardağı tuttuğu gibi, dirseği yan tarafa sıkıştırılmış ve dik açılarda konumlandırılmış şekilde kavradığı bir dinamometre kullanılarak test edilir. Ardından alet 5 saniye boyunca sıkılır. Test her iki elin üçer kere dinamometreyi sıkacağı şekilde yapılır ve en sonunda bunların ortalaması alınarak tamamlanır. 20-30 yaşlarındaki erkekler en yüksek güce sahipken, 75 yaş üzeri kadınların en düşük güce sahip oldukları gözlemlendi. Yapılan testler, 20-29 yaş arası kişilerde ortalama kavrama gücünün erkekler için 46 kg’ken, kadınlarda 29 kg olduğunu gösterdi. Bu oran, kişi 60-69 yaşlarına geldiğinde ise 39 kg ile 23.5 kg’a düşebileceğini de gözler önüne serdi

 

Kavrayış gücü birçok sağlık durumu nedeniyle zayıflamaya uğrar. (Görsel: lunamarina via Shutterstock)

Araştırmalar, aynı cinsiyet ve yaş aralığındaki insanlara kıyasla ortalamanın altında bir kavrama gücüne sahip olmanın, kalbin yapısında ve işlevinde zararlı değişikliklere işaret ettiği nedeniyle kalp yetmezliği riskiyle ilişkili olabileceğini gösterdi. Araştırmalar ayrıca, zayıf bir kavrama gücünün ani kardiyak ölümün, herhangi bir sebepten dolayı ölümün, ve kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye yatırılmanın güçlü bir göstergesi olabileceğini belirtti. 

Kavrama gücü kanser yenme sürecinde de yararlı olabilir. İyileşme süreci kanserin türü ve tanı zamanı gibi diğer faktörlere de bağlı olsa da, yapılan bir çalışma, hastaların kavrama güçleri ne kadar kuvvetliyse, küçük hücreli olmayan akciğer kanserinden hayatta kalma olasılıklarının da o kadar yüksek olduğunu gösterdi. 

Erkeklerde kolorektal, prostat yada akciğer kanseri teşhisi; kadınlarda ise göğüs veya akciğer kanseri teşhisi konulması, 60-69 yaşları arasındaki bireylerde 5 kilogramlık bir kavrama gücünün azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca bu azalmanın, erkeklerde kolorektal ve kadınlarda göğüs kanserinden ölüm olasılığının daha yüksek olmasıyla da ilişkili olduğu görülmüştür. 

Obezitenin de yaşamın ilerleyen dönemlerinde zayıf kavrama gücü ile bir bağlantısı vardır. Kasların içindeki ve çevresindeki yağlar kas verimliliğinin azalmasına neden olur. Diyabet ve kavrama gücünün arasındaki ilişkiyi araştıran yeni bir çalışmada, tip 2 diyabet olan kişilerin zayıf bir kavrama gücü olduğu görülmüştür. Bu durum büyük olasılıkla kas veriminin azalmasına neden olup, sonrasında hareketsizliğin artmasına ve kas erimesine yol açan kasların etrafındaki yağdan kaynaklanmaktadır.

 

Yaşlanma aynı zamanda kavrama gücümüzü de azaltır. (Görsel: Bork via Shutterstock)

Kavrama gücü yaşlandıkça azalmaya başlar. Araştırmalar, bedenin yaşlandıkça kas kütlesi kaybettiğini ve bu nedenle kavrama gücünün de düşüşe uğradığını göstermiştir. Yaşlanma, orta yaştan itibaren yılda %1 oranında kas kütlesinde (ve işlevinde) bir azalmaya yol açar. Bu durum 80-90 yaşlarında kas kütlesinin %50’sine kadar kayba uğramasıyla sonuçlanabilir. 

Fakat yaşlanma süreci farklı insanlarda farklı oranda ilerler. Bu durum, kavrama gücünün, sinir sistemindeki sinyallerin eskisi gibi hızlı iletilmediği veya kollarda kas erimesinin başlaması gibi yaşa bağlı değişiklikler nedeniyle düşüşe uğrayabileceğini gösteriyor. Bir başka çalışma ise, yaşlı yetişkin bireylerdeki azalmaya başlayan kavrama gücünün, düşük bilişsel işlev ile alakalı olduğunu ortaya koydu. 

 

Kaynak: How strong your grip is says a lot about your health

Beyza Akcakaya

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.