Bilim Uğruna Kendini Feda Eden Bilim İnsanları

 Bilim Uğruna Kendini Feda Eden Bilim İnsanları

Her bilim insanın hikayesi farklı olsa da amaçları aynıydı: Bilim için faydalı olmak. İşte bu yolda kendini feda eden bazı bilim insanları:

   Carl Scheele (1742 – 1786): İsveç asıllı Alman eczacı ve kimyager olan     Scheele oksijen, molibden, tungsten, manganez ve klorin gibi elementleri     bulmuştur. Ancak ilginç bir şekilde çalıştığı her kimyasalın tadına bakma gibi     bir özelliği vardı ve 1786 yılında hidrojen siyanürü tattığı için ölmüştür.

   Alexander Bogdanov (1873-1928): Rus doktor, filozof, ekonomist ve bilim      kurgu yazarıydı. Bogdanov, 1924 yılında kan transfüzyonu deneylerini yapmaya başladı. Bogdanov, bu deneylerle hiç yaşlanmayan ebediyen genç insanı yaratma amacındaydı. Bu çalışmalar kapsamında aralarında Lenin’in kardeşi Maria Ulianova’nın da bulunduğu birçok kişi Bogdanov’un deneylerine katıldı. 11 kan transfüzyonu deneyi gerçekleştiren Bogdanov, bu deneyler sonunda, deneklerdeki görme bozukluklarının, saç dökülmelerinin durdurulabilindiğini fark etti. Ancak 1928’de kendi üzerinde yaptığı 12’nci test sırasında yanlış kan tipi sebebi ile hayata veda etti.

Marie Curie(1876-1934): Varşova doğumlu kimyacı Marie Curie, radyoaktivite konusundaki çalışmalarda bir öncüydü ve Nobel ödülünü kazanan ilk kadın oldu. Yıllar boyunca ölüm sebebinin aşırı radyasyona maruz kalmak olduğu iddia edildi. Ancak 1995 senesinde Curie’nin vücudundan kalanları analiz eden bir radyoloji uzmanı, ölüme sebep olmayacak dozda radyasyona maruz kaldığını iddia etti. Bu konu günümüzde halen tartışılmaktadır ve kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Robert Bunsen(1811-1899): Mineralojik ve analitik kimya üzerine çalışmış Alman kimyagerdir. Gustav Robert Kirchoff ile beraber sezyum ve rubidyum elementlerini keşfetmiş, ısıtılan elementlerin emisyon spektrumlarını incelemiş ve spektral analizi bulmuştur. "Bunsen burner" olarak bilinen, laboratuvarda kullandığımız ısıtıcı "bek"lerin bulucusu olan kimyager Bunsen, bulduğu beki test ederken kör olmuştur.

Sir Humphry Davy(1778-1829): İngiliz olan bilim adamı Sir Humphry Davy Bileşikleri elektrik enerjisiyle ayrıştırmış ve elementleri saf olarak elde etmiştir. Bristol'deki, ciğer hastalarının tedavi edildiği hastanede yaptığı çalışmalarla 1799'da azot protoksidin güldürücü etkisini buldu. Türlü gazların fizyolojik etkilerini kendi üzerinde yaptığı deneylerle inceledi.Üstün zekasının yanı sıra bulduğu yanıcı gazların özelliklerini test eder iken yanarak ölmüştür.

Elizabeth Aschheim (1865-1905):Elizabeth Fleischmann-Aschheim, dünyanın ilk radyologlarından biriydi. Liseyi hiç bitirmemiş olmasına rağmen, kendini çalışmaya adamış ve alanında öncü olmuştur. Ancak, ne kadar tehlikeli X-ışını radyasyonunun olabileceği tam olarak anlaşılmamıştır. Koruyucu ekipman önerilmeye başlandıktan sonra bile Aschheim, hastalarını korkutabileceğini söyleyerek bunu takmayı reddetti. Bu yüzden 46 yaşında radyasyon zehirlenmesinden öldü.

Louis Alexander(1910-1946):Manhattan Projesi’nde görev almış, Kanadalı fizikçi ve kimyager Louis Alexander Slotin’ın II. Dünya Savaşı sırasında Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda araştırmalar yapmış, uranyum ve plütonyum çekirdeklerinin kritik kütlesini hesaplamaya çalışmıştı.21 Mayıs 1946’da yaptığı fisyon deneyinde yoğun miktarda katı yayınım açığa çıktı; bu durum, Slotin’in dokuz gün içinde yaşamını yitirmesine yol açtı.

Michael Faraday(1791-1867): 19. yüzyılın en büyük bilim adamlarından biri olan Faraday, elektromanyetik ve Elektroliz üzerinde çalışmalar yürüttü. Klor gazını sıvılaştırmayı başaran ilk kişidir ve elektrik motorunu icat etmiştir.8 yıl boyunca aralıksız süren deneysel ve kuramsal çalışmaların sonunda 1839'da sağlığı bozulan Faraday rahatsızlanarak tedavi görmek zorunda kaldı.

Thomas Midgley(1899-1944):Kurşunlu benzini bulan Thomas Midgley övgülerin yanı sıra atmosfere en çok zarar veren kişi olarak tarihteki yerini aldı. Daha sonrasında ise kurşun zehirlenmesi ve felç geçirip 51 yaşında yatalak kaldı. Yatalak kalmasının yanında boş durmayan Midgley yataktan kendini kaldıracak bir düzenek geliştirdi. 55 yaşında geliştirmiş olduğu düzenekte ki bir ip tarafından boğularak öldü.

David Brewster(1781-1868): İskoç mucit, bilim adamı ve yazardır.İlgi alanı optik ve ışığın kırınımı çalışmaları olmuştur.Optik üzerinde En önemli çalışması Brewster açısı'dır Ayrıca kaleidoskop'un mucididir.Optik ve Işık üzerinde yaptığı bilimsel çalışmalar neticesinde 1831 yılında göz sağlığını yitirdi ve 1868 yılında ölene kadar kör olarak yaşadı.

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.