Bilim İnsanları Yalnızlığın Beyinde Nasıl Göründüğünü Açıkladı

 Bilim İnsanları Yalnızlığın Beyinde Nasıl Göründüğünü Açıkladı

Yalnızlık son birkaç yıldır daha görünür bir sorun haline geldi. Bu sebepten dolayı, bir grup araştırmacı izolasyonun beyni nasıl etkilediği hakkında çalışmanın önemini  fark etti. Araştırmacılar, yalnız insanların beyninde kendine özgü uyuşmazlıkların olduğunu keşfetti. Bilim insanları çalışmalarında kullanmak üzere 40.000 gönüllüyü kapsayan geniş bir grubun genetik bilgilerini, MRI veri kombinasyonlarını ve psikolojik öz değerlendirmelerini topladı. Daha sonra araştırmacılar gönüllüleri kendilerini yalnız hisseden ve bu durumu hissetmeyen kişiler olmak üzere iki gruba ayırdı. Ardından bu iki grubu karşılaştırdı.

İlginç bir şekilde bu analiz iki grup arasında çeşitli farklılıkların olduğunu ortaya çıkardı. Varsayılan mod ağı (geleceği planlama, geçmişi hatırlama ve başkaları hakkında düşünme gibi bilinç akışında bulunan verilerle ilgiliyken beyinde aktif olan bir bölüm) kendilerini yalnız düşünen kişilerin beyinlerinde belirli çıkıntılar olduğunu açığa çıkardı.

Hipokampüste bulunup duyusal algıya dahil olan gri madde miktarı ve bağlantı sayısı bu bölgede daha kapsamlıydı. Ayrıca, yalnızlık forniksteki -hipokampüsten gelen sinyallerin iletimini sağlayan sinir lifleri demeti- farklılıklarla ilişkilendirildi. Bu lifli yol yapısı yalnız insanlarda, kendini az yalnız hisseden insanlara göre daha iyi bir koruma geliştirdi. Olasılıklar üzerine düşündüğümüzde , geleceği gözümüzde canlandırdığımızda veya geçmişi hatırladığımızda varsayılan mod ağı çalışır. Bu ağın yapısı ve işlevi  yalnızlıkla bağlantılıdır. Bir diğer olası açıklama ise şu olabilir: Yalnız olduğunu düşünen insanlar hayal gücünü daha fazla kullanır, sosyalleşme konusundaki eksikliklerini gidermek için geleceği düşünür veya geçmişte yaşadıklarını hatırlar. McGill Üniversitesi ile bağlantılı  başyazar Nathan Spreng bir açıklamasında “Arzu edilen sosyal deneyimlerin eksikliğinde, yalnız insanlar içine kapanabilir. Düşüncelerini , geçmiş olayları hatırlamaya ve sosyal deneyimleri gözünde canlandırmaya yönlendirir. Bu bilişsel yeteneklerin varsayılan ağ beyin hücreleri tarafından gerçekleştirildiği bilinmektedir. Sonuç olarak, kişisel düşünceler ve sosyal deneyim hayallerindeki artış, varsayılan ağın bellek tabanlı işlevlerini işgal edecektir.”, dedi.

Makalenin kıdemli yazarı Danilo Bzdok’a göre bilim insanları yalnızlığın insan beyni üzerindeki etkisini yeni anlamaya başlıyor. Bizim bu alandaki anlayışımızın artışı, toplumdaki yalnızlığı azaltmaya yönelik ihtiyacın daha hoş karşılanmasına yardımcı olacaktır.

Geçmişte yapılan çalışmalara göre, orta yaşlı bireylerde demans ve bilişsel bozulma riskinin arttığı görülmektedir. Sonuç olarak, yalnızlık önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Problemi çözmenin en önemli yolu yalnızlığın beyinde nasıl ortaya çıktığını daha iyi anlamaktır. Yakında bu konuyla ilgili daha fazla adım atılacağını umuyoruz.

Kaynak:

Bilim İnsanları Yalnızlığın Beyinde Nasıl Göründüğünü Açıkladı

 

Zehra Meryem Bay

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.