Bilim İnsanları, Pillerin Nem Kullanılarak Şarj Edilebileceğini Söyledi

 Bilim İnsanları, Pillerin Nem Kullanılarak Şarj Edilebileceğini Söyledi

Görsel: ©Can Balcioglu/stock.adobe.com

Havadaki nem bir sonraki yenilenebilir enerji kaynağı olabilir mi?

Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar, atmosferdeki su buharının uygulanabilir bir yenilenebilir enerji kaynağı olma potansiyeline sahip olduğunu buldular.

Şimdiye kadar yapılan deneylerde üretilen voltaj son derece düşüktü. Ancak ölçeklenirse, bu olgunun pilleri şarj etmek için kullanılabileceğini söylüyorlar.

Tel Aviv Üniversitesi Çevre ve Yer Bilimleri Porter Okulu araştırmacısı Colin Price ve Nature dergisinde geçen ay yayınlanan araştırmada bir makalenin ortak yazarı, yaptıkları açıklamada, “Bir AA pil 1.5V ise, havadaki su buharından şarj edilebilir piller geliştirmek gelecekte pratik bir uygulama olabilir,” dediler.

Keşiflerinin ardındaki temel doğal olay, yıldırımın neden doğada meydana geldiğidir.

“Fırtınalardaki elektrik sadece farklı fazlarda su tarafından üretiliyor – su buharı, su damlacıkları ve buz,” diyor Price.

“Yirmi dakikalık bulut gelişimi, su damlacıklarından büyük elektrik deşarjlarına – yıldırım – yarım mil uzunluğunda nasıl ulaştığımızdır.” diye ekliyor.

 

Samsung reveals long-range, solid-state, EV battery prototype
Görsel: https://newatlas.com/energy/samsung-solid-state-ev-battery/

Yüzyıl öncesine dayanan bilimsel keşifler, havadaki su damlacıklarının metal yüzeyleri şarj edebileceğini bulmuştu. Araştırmalarında, Tel Aviv bilim adamları bu olguyu geliştirdiler ve voltajın sadece havadaki bağıl nemin yüzde 60’ın üzerine çıktığında geliştiğini keşfettiler -dünya çapında son derece yaygın olan atmosferik koşullarda-.

Çinko ve paslanmaz çelik gibi malzemelerin yaklaşık bir volt yük aldığını buldular.

“Su çok özel bir moleküldür. Su, moleküler çarpışmalar sırasında bir elektrik yükünü bir molekülden diğerine aktarabilir. Sürtünme yoluyla bir tür statik elektrik oluşturabilir,” diyor Price. Havadaki nemden toplanan yükün sonunda yeşil bir enerji kaynağı olarak kullanılabileceğinden şüpheleniyor.

Araştırmacılar, birçok topluluğun elektriğe düzenli olarak erişemediğini ancak bu teknolojinin nemin yüksek olduğu gelişmekte olan ülkelerde etkili olabileceğini düşünüyorlar.

 

Kaynak: Scientist Say You Could Charge Batteries Using Humidity

 

Sude Toptas

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.