Bilim İnsanları, Güneş Koruyucularının Mercan Resiflerine Zarar Verdiğini Keşfetti

 Bilim İnsanları, Güneş Koruyucularının Mercan Resiflerine Zarar Verdiğini Keşfetti

Görsel: Imagine Earth Photography via Shutterstock

Son yıllarda, güneş kremlerinden elde edilen UV filtre bileşenleri, kıyı sularında daha fazla tespit edilmiştir. Bu UV filtreleri mercanı güçsüzleştirip, sıcak deniz suyunun mercanlara daha fazla zarar vermesine neden oluyor.

Wageningen Üniversitesi’nden bilim insanları, iklim değişikliğinin etkisini taklit etmek adına taş mercan türleri için su sıcaklıklarını 26 santigrat dereceden 33 santigrat dereceye yükseltti. Ek olarak, güneş kremlerinin etkisini gözlemlemek için kremlerde yapay bir UV filtresi olarak kullanılan oksibenzon isimli organik bir bileşiği eklediler.

Bundan sonra, mercan altı haftadan fazla incelenmiştir. Wageningen’deki araştırmacılardan Diane Slijkerman’a göre, bu tarz stres deneyleri genellikle kısa vadeli odaklandığından, bu tür bir çalışma benzersizdir. Bununla birlikte, bu araştırmada, zararlı bir maddenin düşük konsantrasyonuna maruz kalmak, araştırmacıların gerçek yaşam koşullarını çok daha doğru  simüle etmelerini sağlamıştır.

Sonuçlar, mercan sağlığı üzerindeki en önemli etkenin yüksek sıcaklık olduğunu ortaya çıkarken, güneş kremlerinin de hasarı önemli ölçüde arttırdığını gösteriyor.

 

Görsel: Adam Ke via Shutterstock

Baskı Altındaki Mercan Resifleri

Dünya çapındaki mercan resifleri, hastalıklar, yükselen deniz suyu sıcaklıkları, su kalitesinin bozulması ve asitleşme gibi birçok faktör nedeniyle baskı altındadır. Güneş kremiyle yüzen turistlerle beraber, kıyı bölgelerindeki deniz suyunda yüksek miktarda yapay UV filtresi göründüğü için güneş koruyucuları da bu listeye eklenebilir.

Wageningen araştırmacıları, yerel önlemlerin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Yerel otoritelerin iklim değişikliğinin küresel etkileri üzerinde çok az etkisi vardır, ancak su kalitesi üzerindeki kontrolü etkileyebilirler. Gelecek nesillerin mercan resiflerinden zevk almasını  istiyorsak, hem yerel hem de küresel olarak harekete geçmeliyiz.

 

Kaynak: Scientists Discovered That Sunscreen Is Damaging Warm-Water Coral Reefs

Ecenur Can

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.