Bilim İnsanları Gezegenimizin Son Derece Hassas Dijital İkizini İnşa Etmeye Başlıyor

 Bilim İnsanları Gezegenimizin Son Derece Hassas Dijital İkizini İnşa Etmeye Başlıyor

Gezegenimizin dijital ikizi, gelecekte Dünya sistemini simüle etmektir. Politika yapıcıların aşırı olaylara daha iyi hazırlanmak için uygun önlemleri almalarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Avrupalı bilim adamları ve ETH Zürih bilgisayar bilimcileri tarafından hazırlanan yeni bir strateji makalesi, bunun nasıl başarılabileceğini gösteriyor.

2050 yılına kadar iklim nötr hale gelmek için Avrupa Birliği iki iddialı program başlattı: Green Deal ve Digital Strategy. Başarılı uygulamalarının önemli bir bileşeni olarak, iklim bilimcileri ve bilgisayar bilimcileri, 2021’in ortalarında başlayacak ve on yıla kadar sürmesi beklenen Destination Earth girişimini başlattı. Bu dönemde, iklim gelişimini ve aşırı olayları uzay ve zamanda olabildiğince doğru bir şekilde haritalamak için Dünya’nın dijital ikizi olan Dünya’nın son derece hassas bir dijital modeli oluşturulacak.

Dijital Dünya modelini evrimi izlemek ve gelecekteki olası yörüngeleri tahmin etmek için daha doğru hale getirmek için gözlemsel veriler sürekli olarak dijital ikize dahil edilecektir. Ancak, hava ve iklim simülasyonları için geleneksel olarak kullanılan gözlem verilerine ek olarak, araştırmacılar ilgili insan faaliyetleri hakkındaki yeni verileri modele entegre etmek istiyorlar. Yeni Dünya sistemi modeli, insanların su, gıda ve enerji yönetimi üzerindeki etkisi ve fiziksel dünya sistemindeki süreçler de dahil olmak üzere, dünya yüzeyindeki hemen hemen tüm süreçleri mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde temsil edecektir.

 

Kaynak: Scientists begin building highly accurate digital twin of our planet

Melike Şeyda Sertadım

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.