Bilim İnsanları, Bu Biyonik Gözün Gerçeğinden Daha İyi Olduğunu Söylüyor

 Bilim İnsanları, Bu Biyonik Gözün Gerçeğinden Daha İyi Olduğunu Söylüyor

Yapay bir göz küresi için resmedilmiş tasarım örneği. (Yaying Xu, © Ofantastic Color Animation Technology Co., Ltd.)

“Bu yapay gözün kullanıcısı, gece görüş yeteneği kazanacak, ” diyor, Zhiyong Fan.

Araştırmacılar, biyonik bir gözün, gerçek insan gözünün hassasiyetini geçebileceğini ortaya koydular

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacı Zhiyong Fan, Science News’e şöyle diyor, “Gelecekte, bunu daha iyi görüş protezlerinde ve insansı robotlarda kullanabiliriz.”

Günümüzün prestijli dergilerinden Nature’da detaylandırıldığı üzere biyonik göz, son derece yoğun ve ışığa duyarlı nanotellerden oluşan 3 boyutlu bir retinadan oluşuyor.

Fan liderliğindeki ekip, güneş pillerinde kullanılan ışığa duyarlı bir malzeme olan perovskitten yapılmış sensörlerle kavisli bir şekilde alüminyum oksit membranı kapladı.

Beynin görsel korteksini taklit eden bu teller, toplanan görsel bilgileri işlenmek üzere bir bilgisayara aktarır.

Bu yeni biyonik göz tasarımı, insan gözünün yapısına dayanmaktadır. Göz küresinin arkasında, nano ölçekli ışık sensörleri ile sentetik bir retina bulunur. Bu sensörler, gözün önündeki mercekten geçen ışığı ölçer.Retina işleyiş sinyalinin arkasına bağlanan teller, sinir liflerinin göz küresinin beyne bağlanmasına benzer şekilde, bu sensörlerden işlem için harici devrelere sinyal gönderir.

 

Görsel: H. JIANG/NATURE 2020

Bu nanoteller o kadar hassastır ki, insan gözünün optik dalga boyu aralığını aşabilir ve 800 nanometre dalga boyuna, görsel ışık ve kızılötesi radyasyon arasındaki eşik değere yanıt verebilir.

Bu, insan gözünün algılayamadığı karanlık seviyelerinde, bir şeyler görebileceği anlamına geliyor.

Araştırmacılar ayrıca, ışık geçişlerine verilen tepkinin insan gözüne kıyasla daha hızlı olacağını ve zamanın belirli bir bölümünde değişen koşullara uyum sağlayacağını iddia ediyorlar.

Yapay retinanın her santimetrekaresi yaklaşık 460 milyon nano boyutta sensörü tutar ve insan retinasındaki yaklaşık 10 milyon hücreyi gölgede bırakır. Bu, insan gözünün görsel doğruluğunu aşabileceği izlenimini uyandırttı.

Zhiyong Fan, Inverse’e şöyle diyor, “Şu anda çözüm açısından tam potansiyel gösteremedik.” Sonrasında, ” Yapay gözümüzün kullanıcısı daha küçük nesneleri ve uzak mesafeleri görebilecek,” iddiasında bulundu.

Projede yer almayan diğer araştırmacılar, Scientific American’ın da bildirdiği gibi, sonunda insan görsel sistemine bağlayabilmek için hala yapılması gereken çok iş olduğuna dikkat çekti.

Fakat bazıları umutlu.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde (araştırmaya dahil olmayan)  elektrik mühendisi olan Hongrui Jiang, Scientific American’a,  “Bence, 10 yıl içinde bu biyonik gözlerin bazı somut uygulamalarını görmeliyiz,” diyor.

 

Kaynak: This Bionic Eye Is Better Than a Real One, Scientists Say

İleri Okuma: A new artificial eye mimics and may outperform human eyes

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.