Bilim İnsanları Acıyı Hissedebilen Yapay Deri İcat Etti

 Bilim İnsanları Acıyı Hissedebilen Yapay Deri İcat Etti

Amaç protezleri, hatta gerçekten hissedebilme yeteneği olan deri greftlerini geliştirmektir. 

Araştırmacılar, gerçek insan derisi gibi acıya tepki verebilme yeteneğine sahip olan bir yapay deri ürettiler.

Avustralya Melbourne’deki RMIT Üniversitesi’nden bir ekibin Advanced Intelligent Systems’de bugün yayımlanan makalelerinde yazılana göre amaç protezleri geliştirmek, deri greftleri için daha iyi alternatifler bulmaya yardımcı olmak ve hatta gerçekçi insansıların gelişimi için insan derisini güçlendirmek ya da eksiklikleri karşılamak.

Acı algılama cihazı, insan vücudunun oldukça hızlı geri bildirim yanıtının aynısını yapabilmek için derideki reseptörleri beyne bağlayan sinir yolunu taklit ediyor.

Araştırmanın başı Madhu Bhaskaran ve makalenin eş yazarı açıklamalarında, “Deri, herhangi bir şey onu incittiğinde aralıksız uyarı sinyalleri göndermek üzere tasarlanmış karmaşık özellikleriyle vücudumuzun en büyük duyusal organı,” dedi.

“Her şeyi, her zaman derimiz yoluyla algılıyoruz ancak acı tepkimiz belli bir noktada etkisini gösteriyor, çok sıcak veya çok kesici bir şeye dokunduğumuzda olduğu gibi,” diye açıklamada bulundular. “Şimdiye kadar hiçbir elektronik teknoloji insanların acı hissini gerçekçi bir şekilde taklit edemedi.”

Bu prototip; basınç, sıcaklık ve soğukluktaki değişimi algılayabilen ince yapay bir deridir. Belirli bir eşiğe ulaşıldığında gerçek insan derisi gibi tepki verir.

Bhaskaran, “Gerçekten akıllı protezler ve zeki robotlar sunmak için ihtiyacımız olan karmaşık geri bildirim sistemlerinin gelecekteki gelişimi için atılmış kritik bir adım,” dedi.

Sıcaklık ve basınçtaki değişikliklere tepki verebilen daha ince, gerilebilir bir maddeden ayrı bir prototip yapıldı. Üçüncü olan ise sıcaklık değişimlerine tepki verebilen, son derece ince bir kaplamadır (insan saçından yaklaşık 1000 kat daha ince).

RMIT Üniversitesi’nden araştırmacı ve başyazar Ataur Rahman, “Bazı mevcut teknolojiler acının farklı seviyelerini kopyalamak için elektriksel sinyal kullanırken, bu yeni cihazlar mekanik basınca, sıcaklığa ve acıya tepki gösterebiliyor ve doğru elektriksel cevabı sunabiliyor,” dedi.

Rahman, “Bu, yapay derimizin toplu iğneye parmağınız ile hafifçe dokunmanızla, kendinizi ona yanlışlıkla batırmanızın arasındaki farkı bildiği anlamına gelir (daha önce elektronik olarak hiç başarılmamış kritik bir ayrım),” diye de ekledi.

 

Kaynak: Scientists Invent Artificial Skin That Can Feel Pain

Havva Bitirgan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.