Bilim İnsanları Atık Sulardaki Yeni Koronavirüsü Tespit Etmek İçin Bir Test Geliştiriyor

 Bilim İnsanları Atık Sulardaki Yeni Koronavirüsü Tespit Etmek İçin Bir Test Geliştiriyor

Yeni koronavirüs ile yapılan savaş artık global bir hâle geldi. Savaştığımız cephelerden biri ise test ölçümlerini artırmaya çalışmakta. Böylece bilim insanları COVID-19’un en çok nerede yayıldığını görebilmektedir.

Büyük ölçekli veriler, kendisini her zaman fark edilir semptomlarla göstermeyen virüsün yayılmasını izlemeye ve kontrol etmeye büyük ölçüde yardımcı olabilir. Çevre Bilimi ve Teknolojisi’ne gönderilen yeni bir fikirde, bir araştırmacı ekibi hızlı, uygun fiyatlı, doğruluğu yüksek, potansiyel bir test mekanizması önermekte: Atık sudaki SARS-CoV-2 varlığını tespit etmek için kağıt bazlı bir cihaz.

İngiltere Cranfield Üniversitesi’nden Biyomedikal Mühendisi Zhugen Yang, “Araştırmanın kanıtı için atık sudaki genetik materyalin test edilebilmesi gerekiyordu ve bu yüzden kağıt bazlı bir cihaz geliştirdik. Bu durum, adaptasyon ile enfeksiyonu test etmek için net bir potansiyel sağlamakta. Cihaz ucuz, maliyeti 1 sterlin [US $ 1.24] ‘den daha az ve daha da geliştirildikten sonra kullanımı uzman olmayanlar için de kolay olacak. Sensör devreye girdiğinde, cihazın nüfus sağlığı hakkında eksiksiz ve anında bir veri oluşturabileceğini öngörüyoruz.” dedi.

Bu araştırma, atıksu bazlı epidemiyoloji veya WBE adı verilen yeni bir alanın bir parçasıdır. Cihazın, daha geniş çaplı numunelerin sonuçlarını tahmin etmedeki zorlukları gibi bazı sınırlamaları olsa da, birçok avantajı da vardır. Örneğin invazif değildir, verileri gerçek zamana yakın bir şekilde toplar ve veriler genellikle doğrudur.

Yang ve meslektaşlarının, atık sudaki patojenlerin nükleik asitlerini filtrelemek için önerdiği bir cihazdır. Kağıda halihazırda eklenen kimyasallar, daha sonra SARS-CoV-2’nin nükleik asidinin mevcut olup olmadığını tespit edecektir.

Sonuçlar ise hemen gözlenebilmektedir. Eğer koronavirüs tespit edildiyse yeşil bir daire, değilse mavi bir daire oluşacaktır. Kağıt aygıtların istiflenmesi, depolanması ve taşınması kolay olacaktır ve kullanımdan sonra yakılabilecektir.

Son araştırmalar, yeni koronavirüsün idrar ve dışkıdan izole edilebildiğini ve canlı bir organizmanın dışında birkaç gün hayatta kalabileceğini önermiştir. Bu da bilim insanlarına bir atık su testinin çalışabileceğine dair güven vermektedir.

Şimdilik bu cihaz sadece bir kavram halinde ve uygulamaya konmadı, ancak net bir potansiyele sahiptir. Örneğin SARS-CoV-2’nin bulunduğu bölgelerde, yayılmayı en aza indirebilir ve sağlık yetkililerine durumun üstesinden gelmek için bir başka yol sunabilir.

Yang “Toplumdaki asemptomatik enfeksiyonlar durumunda veya insanlar enfekte olup olmadıklarından emin olmadığında; kağıt analitik cihazlar aracılığıyla gerçek zamanlı topluluk kanalizasyon tespiti ve hızlı tarama sağlamak için belli bir alanda COVID-19 taşıyıcılarının olup olmadığını belirleyebilir, ve taşıyıcı varsa gerekli önlemleri alabilir. COVID-19 bir toplulukta WBE aracılığıyla erken bir aşamada izlenebildiği takdirde, patojen yayılımını ve halk sağlığı için tehdidi en aza indirmek ve yerel halkın hareketlerini kısıtlamak için mümkün olduğunca erken ve etkili müdahaleler alınabilir.” dedi.

KAYNAK: https://www.sciencealert.com/scientists-are-developing-a-test-that-can-find-the-new-coronavirus-in-wastewater/amp

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.