Beyin Taramaları Fiziksel Olarak Konuşamayanlara İletişimde Nasıl Yardımcı Olabilir?

 Beyin Taramaları Fiziksel Olarak Konuşamayanlara İletişimde Nasıl Yardımcı Olabilir?

Görsel: ESB Professional, Shutterstock

Beyin travması nedeniyle hareketsiz bir bedende kalırsanız, iletişim kurmak imkansızdır. Bu kabus gibi bir senaryodur. Aile üyeleri ve doktorlar sizin uyanıp uyanmayacağınız hakkında endişe ederken, bilinciniz dış dünya tarafından görülemez.

Bitkisel hayatta kişi uyanıktır, ancak herhangi bir fiziksel bilinç işareti göstermez. Uzun süredir bitkisel hayatta olan hastaların hiç bilinçli olmadığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, bilim insanları yeni geliştirilen beyin taramalarının kullanılmasıyla bazı hastaların beyninin derinliklerinde bilinç belirtileri gösterdiğini keşfettiler. Daha yakın zamanlarda, Kanadalı bilim insanlarından oluşan bir ekip, bu hastalardan birkaçı ile bir tür iletişime izin veren bir beyin taraması geliştirdi.

Özellikle bitkisel hayattaki hastalar için bu tür bir iletişimin gerçekleşmesi önemlidir. Bu gelişme böyle bir hastanın yapay olarak hayatta tutulup tutulmayacağına karar vermede önemli bir faktör olabilir. Şu anda olduğu gibi, hasta ailesi bu konuda karar vermek zorundadır. Ancak bu yeni tarama ile, doktorlar yaklaşık beş vakadan biriyle iletişim kurabilirler.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Bitkisel hayatta olan hastalar akıllarında takip edebilecekleri talimatları alırlar. Bu talimat, örneğin bir tenis oyunu hayal etmek olabilir. Yeni geliştirilen tarama, sonradan bu beyin aktivitesini tespit edebilir. Doktor daha sonra evet/hayır sorusunu sorabilir, hasta evet ile cevap verirken onu tenis hakkında düşünmeye yönlendirir ve hayır ile cevap vermesini sağlamak için başka bir şey söyleyebilir. Bu yöntemle iletişim hala gerçekleştirilebilir.

 

Image Credit: Tavarius via shutterstock - HDR tune by Universal-Sci
Görsel: Tavarius, Shutterstock

Artık fiziksel olarak iletişim kuramayan hastalarla ilgili birçok farklı cephede daha fazla gelişme yaşanmaktadır. Bitkisel hayattaki hastalara ek olarak, felçli hastalar da düşünülebilir. Daha iyi taramalar, konuşmanın beynimizde nasıl çalıştığını daha kesin bir şekilde gösterebilir ve yeni teknikler, beyin aktivitesini daha gerçek bir iletişim haline dönüştürebilir.

Bu alanın öncülerinden biri Utrecht Üniversitesi Tıp Merkezi’nden sinirbilimci Prof. Dr. Nick Ramsey’dir. Ekibi, felçli ALS hastalarının beyinlerini konuşan bir bilgisayara bağlayan ve tekrar iletişim kurmalarını sağlayan bir teknik geliştirdi. Ramsey, bir röportajda yeni nesilin (20 ila 30 yıl içinde), örneğin inme nedeniyle yürüyememe gibi çeşitli ek problemleri çözebilecek bir implant alma seçeneğine sahip olacağını düşündüğünü belirtti.

Şu an itibariyle, Dr. Nick Ramsey ve diğerlerinin çabaları hala emekleme aşamasındadır, bu tür teknolojileri tam olarak geliştirmek, bunlara daha fazla yatırım çekmek için tıp camiasının desteğine ihtiyaç duyacaklardır.

 

Kaynak: How Brain Scans Can Help People Communicate That Are Physically Unable to Talk

Sude Toptas

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.