Belçikalı Araştırmacılar, Yeni Bir Antibiyotik Türünün Gelişimini Hızlandırmaya Çalışıyor

 Belçikalı Araştırmacılar, Yeni Bir Antibiyotik Türünün Gelişimini Hızlandırmaya Çalışıyor

Pseudomonas Aeruginosa adlı, antibiyotiğe dirençli bir bakteri örneği (Görsel: Kateryna Kon via Shutterstock)

Antibiyotiğe dirençli süper bakteriler sağlık sistemimiz için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Ghent Üniversitesi’nden (UGent) ve KU Leuven’den araştırmacılar, antibiyotiklere alternatif şeyleri araştırmak üzere yeni bir platform sundular.

Geleneksel olarak, bakterilerle, antibiyotiklerin yardımıyla savaşırız. Antibiyotik, biyolojik kökenli, bakterilere karşı aktif olan bir tür antimikrobiyal maddedir. Bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede en önemli silahımızdır. Antibiyotikler, bakterilerin büyümesini öldürmeyi veya engellemeyi amaçlar. Ne yazık ki bazı durumlarda, bu antibiyotikler, bakterilerin genetik materyalinin değişmesi nedeniyle düzgün çalışmaz.

Geleneksel antibiyotiklere umut vaat eden bir alternatif, enzim bazlı antibiyotiklerdir: enzim biyotikler. Bunlar, bakterilerin hücre duvarlarını kesebilen “lizin” proteinlerine dayanmaktadır. İlk doğal olarak oluşan lizin, şu anda ABD merkezli bir şirket tarafından klinik çalışmalarda test edilmektedir.

Antibiyotik direncinin oluşumu. (Görsel: ducu59us via Shutterstock)

Her bakteri için ideal lizin bulmak için Rob Lavigne (KU Leuven) ve Yves Briers (UGent), diğer araştırmacılarla birlikte VersaTile adlı bir platform geliştirdi. VersaTile, bilim insanlarının büyük miktarlarda farklı lizin türlerini hızlı ve verimli bir şekilde yaratmalarını, test etmelerini ve optimize etmelerini sağlayan bir platformdur. Son zamanlarda da bu platform, tanınmış bilim dergisi Science Advances’da bir makalede sunuldu.

Makalelerinde araştırmacılar, VersaTile platformuyla – bir pilot proje olarak – genellikle kısa, neredeyse yuvarlak, çubuk şeklinde tehlikeli bir bakteri olan ‘Acinetobacter baumannii’ye karşı nasıl bir lizin geliştirdiklerini açıklıyorlar. Geliştirilen lizin, birden fazla ilaca dirençli olan bu bakterileri, kanın plazma kısmında öldürebilir. Sonuçlar, enfekte yaraları olan hastalarda IV (damar yolu ile) kullanım için umut vermektedir.

Çalışmanın baş yazarı Hans Gerstmans’a göre VersaTile platformu, idrar yolu enfeksiyonları, akciğer enfeksiyonları veya diğer hastalıklar olsun, birçok tehlikeli bakteriye bağlı enfeksiyonlar için yeni lizin geliştirmeyi mümkün kılıyor. Profesör Briers, platformun daha geniş bir uygulamaya potansiyeline sahip olduğunu da ekliyor. 

 

Kaynak: Belgian Researchers Seek To Accelerate The Development Of A New Type Of Antibiotic

Ecenur Can

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.