Bağırsak Mikropları Anoreksiya Tedavisinin Yeni Bir Anahtarı Olabilir

 Bağırsak Mikropları Anoreksiya Tedavisinin Yeni Bir Anahtarı Olabilir

Anoreksiya, dünya çapında milyonlarca kişinin yaşadığı  güçten düşürücü ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır. İlk olarak 19. yüzyılda tıp uzmanları tarafından tanınan bu yıkıcı hastalık için tedaviler hala sınırlıdır.

Frontiers in Psychiatry ‘de yayınlanan yakın tarihli bir makale, Oxford Üniversitesi ekibi tarafından yürütülen ve anoreksiyanın yalnızca psikolojik olmayabileceğini öne süren bir çalışmayı detaylı şekilde anlatmaktadır. Makalenin baş yazarı, Ana Ghenciulescu bir hastanın mikrobiyomu ile anoreksiya nervoza arasında nedensel bağlantının olabileceğine dair kanıtlar  olduğunu açıklıyor. Eğer bu doğruysa, hastalara yepyeni bir tedavi alanı açabilir. Ghenciulescu raporda , “Bağırsak mikroplarının, ruh sağlığımız da dahil olmak üzere sağlığımızın birçok yönünü etkilediği ve bu ilişkinin her iki açıdan da ilerlediği fikri son zamanlarda büyük bir heyecan yarattı.” diyor ve bu  ilişkiyi tam olarak anlamamız için daha önümüzde uzun bir yol olduğunu da vurguluyor.

 Ghenciulescu ve meslektaşları, raporu oluşturmak için bağırsak bakterileri ve anoreksi arasındaki ilişki üzerine yapılan son araştırmaları analiz ettiler. Rapordaki kıdemli araştırmacı Dr. Phill Burnet, “Anoreksiyada, mikrobiyal topluluklar ‘zararlı’ türlerde  daha az çeşitli ve daha bol görünüyor” dedi. Bu ‘zararlı’ bakteri türlerinin, koruyucu mukus astarını aşındırarak bağırsakta iltihaplanmaya neden olduğu bilinmektedir. Bağırsak iltihabının bazı psikiyatrik semptomlara katkıda bulunduğu bilinmektedir. Anoreksiya hastalarının bağırsaklarında bol miktarda bulunan diğer mikroplar metabolizmayı, iştahı ve enerji düzenlemesini etkileyebilir. Bu faktörler aynı zamanda iştahsızlıkla bağlantılı olabilir ve hastalığa katkıda bulunabilir.                     

Bağırsak mikrobiyomunun sağlığı ile anoreksiya nervoza arasında kesinlikle bir korelasyon var, ancak nedenselliği kanıtlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Fareler üzerinde yapılan umut verici çalışmalar, bağırsak bakterilerinin anoreksiya gelişimine katkıda bulunan bir faktör olabileceğini ve hastanın kısıtlı diyetinin bir sonucu olmadığını öne sürüyor. Ghenciulescu, “Bir fare çalışmasında araştırmacılar, anoreksiya hastalarından dışkı örneklerini kendi mikrobiyomu olmayan farelerin bağırsaklarına aktardılar, bu tür fareler daha az kilo aldı ve sağlıklı hastalardan dışkı alan farelere kıyasla  daha endişeli ve zorlayıcı davranışlar geliştirdi. Bu, değiştirilmiş bağırsak bakterilerinin anoreksiya hastalarında da benzer semptomlara katkıda bulunabileceğini gösteriyor.” diye açıklamada bulundu.

Nedensellik kanıtlansa bile, etkili bir tedavi geliştirmek için sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunun nasıl göründüğü hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız var. Her insanın ideal bağırsak bakteri bileşiminin farklı olması muhtemeldir, bu nedenle probiyotik veya dışkı nakillerinin muhtemelen bireylere göre kişiselleştirilmesi gerekecektir. Bu araştırma henüz başlangıç aşamasındadır, ancak en azından bu korkunç hastalığın bazı semptomlarını tedavi etmenin etkili bir yolunu vadediyor.

 

Kaynak: Gut microbes may hold the key to a new anorexia treatment

Zehra Meryem Bay

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.